2020 z Daj Znak - nasze życzenia na 2021 rok

2020 rok był również dla nas ciężki, ale udało się nam zrealizować wiele działań z Polonią i dla Polonii, kampanijnie i dla miasta – dziękujemy wszystkim za wsparcie, lajki, feedback, podpisy poparcia; za zgłoszenia wolontariuszy i za dzielenie się z nami waszymi problemami, na które można wpłynąć na poziomie miejskim.

Wspierasz pierwszą taką inicjatywę dla Polonii we Frankfurcie!

2020 Z POLONIĄ I DLA POLONII

Nasza grupa Daj Znak Frankfurt chce się tu poczuć jak w domu i radzi nad tym:

  • jak stworzyć polską reprezentację w mieście
  • jak uczynić Frankfurt naszym domem
  • jak poprawić widoczność Polonii.

Jesteśmy przekonani, że pora zabrać głos w naszych sprawach, a jednocześnie działać na rzecz Frankfurtu. Żeby móc zaakcentować potrzeby żyjących tu Polaków i Polek nawiązaliśmy współpracę z Radą Obcokrajowców, kontakt z Miastem Frankfurt i pełnomocnikiem d.s. Polonii oraz sondowaliśmy tematy i problemy dotykające nas w szczególny sposób. Spotkaliśmy się też z Konsulem Generalnym Jakubem Wawrzyniakiem i Wicekonsul Anitą Mikołajczak, żeby omówić możliwości wsparcia Polonii przez Konsulat Generalny RP w Kolonii.

Najważniejższe punkty zawarliśmy w naszym programie; dzięki osobistym spotkaniom podczas zbierania podpisów poparcia naszych list dochodzą do nas dalsze, czasem bardzo specyficzne potrzeby właściwe dla Polaków (sytuacja opiekunów osób starszych, wędkarzy, rodziców dzieci szkolnych) – dziękujemy wam za rozmowy, maile i wiadomości na fanpage fb.

Budujemy reprezentację naszej społeczności wobec władz miasta, ale szybko stwierdziliśmy, że dużą potrzebą dla nas żyjących tutaj jest też dostęp do polskojęzycznych wydarzeń kulturalnych i imprez integracyjnych, a jedną z większych bolączek – ograniczony dostęp do informacji w języku polskim.

Szczególnie ważne stało się to po wybuchu pandemii COVID-19, gdzie zabrakło heskich informacji w j. polskim i odpowiedniej reakcji ze strony pełnomocnika ds. Polonii. Mimo okresowych ograniczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną udało nam się zorganizować kilka spotkań integracyjnych i informować Cię o wydarzeniach kulturalnych; w związku z pandemią zaczęliśmy regularnie i sprawnie udostępniać Polonii w całej Hesji polskie wersje najważniejszych elementów: rozporządzeń, restrykcji i programów pomocy.

Aby zrekompensować ograniczone faktyczne możliwości integracji, utworzyliśmy równolegle darmową polską mapkę – dzięki temu Polacy i Polki mogą lokalnie korzystać z polskich lub polskojęzycznych ofert językowych, kulturalnych, gastronomicznych, biznesowych i innych, a tym samym wzajemnie się wspierać.

Polska mapka Frankfurt i okolice

2020 KAMPANIJNIE

Gdzie jesteśmy na koniec 2020? Mamy dwie polskie, niezależne od partii niemieckich i polityki polskiej listy wyborcze: na wybory do frankfurciej Rady Obcokrajowców oraz w ramach heskich wyborów komunalnych – do Rady Miasta Frankfurt. Przy ok. 1000 głosach oddanych każdorazowo na listy „DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt” (skrót: DIALOGINITIATIVE) Polonia będzie miała swoich przedstawicieli w obydwu tych gremiach, a tym samym zapewni sobie wywieranie skutecznego wpływu na politykę miejską oraz wobec cudzoziemców.

2020 DLA MIASTA

Zostaliśmy zauważeni w mieście – władze miejskie kierują do nas informacje o najważniejszych wydarzeniach, Urząd ds. Wyborów doradza nam w kwestiach formalnych dot. startowania w wyborach, Rada Obcokrajowców zaprasza nas na swoje plenarne posiedzenia. Daliśmy się też poznać jako wolontariusze wspierający akcje miejskie (czyszczenie nabrzeża Menu), prowadzący proaktywnie własne inicjatywy (#Polonia4neighbours, polskie tłumaczenie miejskiej aplikacji dla kobiet), organizatorzy grupy wolontariuszy do pracy w komisjach wyborczych 14.03.2021.

Co możesz zrobić?

  • Zgłoś się do nas, jeśli chcesz głosować na polskie listy – poradzimy Ci, jak możesz głosować korespondencyjnie i co jest istotne, żeby oddany głos był ważny. Pakiet wyborczy z ofrankowaną kopertą zwrotną przyjdzie do Ciebie do domu, miasto wysyła też na podany adres w Polsce!
  • Zgłoś się do pracy w komisji wyborczej – wystarczy j. niemiecki i zameldowanie we Frankfurcie, możliwe jest przydzielenie do komisji w Twoim sąsiedztwie, nie jest potrzebne doświadczenie w pracy w komisji
  • Opowiedz o nas znajomym z Frankfurtu – głosy sąsiadów, przyjaciół, rodziny mogą zadecydować o powodzeniu polskich list w nadchodzących wyborach!
Wybory-korespondencyjne-Frankfurt

2021 CZEGO ŻYCZYMY

Życzymy przede wszystkim wyjścia ze stanu niepewności, lęku, problemów egzystencjalnych; powrotu do wszystkim znanych i potrzebnych kontaktów osobistych i społecznych, okazji pielęgnowania kultury i tradycji. Życzymy optymizmu i wiary, pierwiastka ludzkiego i nadrobienia wszystkiego, co straciliśmy przez ten rok. Życzymy polityki miejskiej nastawionej na mieszkańców i ich potrzeby, miasta bezpiecznego, czystego, życzliwego dla rodzin, pracujących i starszych – niezależnie od poziomu przychodów.

Ekipa Daj Znak

CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ OD FRANKFURTU 2021?

Czego sobie życzysz od Miasta albo dla Frankfurtu? Wpisz w komentarzu pod tym postem!

W poniższym artykule znajdziesz dodatkowe informacje o nas zamieszczone w najnowszym numerze magazynu polonijnego „Twoje Miasto”:

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *