Daj Znak: Co do tej pory osiągneliśmy

Daj Znak jako inicjatywa działa już kilkanaście miesięcy. Pierwsze spotkanie miało miejsce 1 sierpnia 2019 roku po wizycie na grobach polskich ofiar II wojny światowej na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie. Rozmawialiśmy wtedy o sytuacji Polaków we Frankfurcie i byliśmy zdania, że jesteśmy niewidoczni jako mniejszość narodowa w mieście. Wówczas zapadła decyzja, iż Polacy muszą zabrać głos i mieć swoich reprezentantów w Radzie Obcokrajowców i Radzie Miasta Frankfurtu.

Mimo, iż każdy z nas jest inny – wnieśliśmy nasze różne doświadczenia, potrzeby, poglądy i czas. Mamy wspólny cel: wybory do Rad 14 marca 2021 roku.

Oto nasza historia i to co do tej pory osiągnęliśmy:

„Zastanowię się i dam znać”

Oczywiście najpierw padło pytanie, czy jest sens, potrzeba i czy znajdziemy wolontariuszy. Od zapytanych dostawaliśmy często takie odpowiedzi: „nie mam na to czasu”, „nie znam języka niemieckiego”, „nie będę się angażować”, „nie chcę mieć nic wspólnego z polityką”, „zastanowię się i dam znać” – i tak powstało nasze hasło wyborcze i nazwa: „Daj Znak”.

28 finał WOŚP we Frankfurcie

W styczniu 2020 r. braliśmy udział w 28-tym finale WOŚP-u. Stworzyliśmy naszą pierwszą ulotkę i zaprezentowaliśmy Rodakom naszą inicjatywę wyborczą na naszym własnym punkcie informacyjnym.

Daj-Znak-Frankfurt_WOSP

Wydarzenia kulturalne

Wiosną zabraliśmy chętnych na wycieczkę do Haus der Geschichte w Bonn, a we Frankfurcie zorganizowaliśmy polskojęzyczne zwiedzanie wystawy „Polskie ścieżki w Hesji”. Po wystawie oprowadzał Andrzej Kałuża z Deutsches Polen Instytut DPI w Darmstadt. Od początku informujemy Rodaków o aktualnych wydarzeniach kulturalnych związanych z polską historią, jak również tych z udziałem polskich artystów i naukowców.

Koronawirusowa agencja informacyjna

Od wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy zabrakło polskojęzycznej informacji lub chociaż komentarzy do wprowadzanych przepisów, rzetelnie i na bieżąco informujemy Polonię o wprowadzanych przez władze ograniczeniach – na blogu, Facebooku oraz Instagramie. Aby osoby nieznające języka niemieckiego, mogły w pełni korzystać ze swoich praw. Informujemy również o odszkodowaniach dla przedsiębiorców, studentów, rodziców, czy szczegółowych zasadach wypełniania wniosków.

Polskie Miejsca Pamięci

Dbamy o polskie Miejsca Pamięci – organizujemy spotkania dla uczczenia ofiar II wojny światowej we Frankfurcie, pielęgnujemy mogiły wojenne oraz angażujemy się w działania na rzecz powstania Izby Pamięci w budynku obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach (Adlerwerke).

Pomoc psychologiczna i sąsiedzka

Współorganizowaliśmy akcję darmowej pomocy psychologicznej online dla Polonii w Hesji i projekt zaangażownia się na rzecz pomocy sąsiedzkiej (#Polonia4neighbours).

Działamy, poznajemy się i wymieniamy

W lecie zaprosiliśmy Polonię do akcji sprzątania miasta (#cleanffm) oraz na wycieczki statkiem, organizowane przez Radę Obcokrajowców. Osoby, które skorzystały z tego zaproszenia, poznały nas bliżej i wymieniliśmy się pomysłami na pracę na rzecz Polek i Polaków – lokalne, polskie lobby.

Wspieramy polskie firmy i naukę języka polskiego w szkołach

Uruchomiliśmy „Polską Mapkę” Frankfurtu i okolic – pierwszą tego typu interaktywną i darmową mapę online z adresami lokalnych firm, polskich lub kierujących ofertę do polskojęzycznych klientów. Mapka wskazuje też szkoły językowe, przedszkola, biblioteki z półkami polskich książek oraz szkoły z nauczaniem języka polskiego w systemie HSU (Herkunftssprachlicher Unterricht).

Polska mapka Frankfurt i okolice

Wymieniamy się doświadczeniami z zakresu biznesu, prowadzenia własnej firmy czy podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jak również odpowiadamy na indywidualne pytania naszych odbiorców, sprawdzamy informacje u wiarygodnych źródeł i nawiązujemy kontakty z lokalnymi instytucjami.

Daj znak – słuchamy!

Jesteśmy otwarci na pomysły i postulaty Polonii. Słychamy jej potrzeb.

JESTEŚ Z FRANKFURTU? – możesz uzupełnić nasze postulaty lub się zaangażować społecznie razem z nami.

NIE JESTEŚ Z FRANKFURTU? – zaangażuj się w swojej gminie, a my udostępnimy Ci kontakty do innych komitetów wyborczych.

W obu przypadkach – skontaktuj się z nami!

Jak głosować na polskie listy we Frankfurcie