Z psem we Frankfurcie - formalności

Dopiero co przyjechałeś do Frankfurtu z psem lub w Twoim domu zagościł nowy czworonożny członek rodziny? W odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań przygotowaliśmy mini kompendium wiedzy na temat życia we Frankfurcie z psem. W tej i kolejnych częściach cyklu znajdziecie wszystko, co należy wiedzieć o posiadaniu psa i życiu z psem we Frankfurcie.

Oprócz formalności i obowiązków spoczywających na właścicielach psów, w kolejnych postach dowiesz się również o przyjaznych psom miejscach takich jak wybiegi dla psów, parki oraz jak można spędzić z nim ciekawie czas we Frankfurcie i okolicach, jak również o regułach poruszania się transportem miejskim i nie tylko.

Obowiązek meldunkowy i podatek

W ciągu dwóch tygodni od przyjęcia psa pod swój dach lub przyjazdu z psem do Frankfurtu należy go zameldować. Jeżeli mamy suczkę, która się oszczeniła musimy zameldować szczeniaki po dwóch tygodniach od osiągnięcia przez nie wieku 3 miesięcy. Meldunku psa można dokonać w każdym frankfurckim urzędzie ds. obywateli (Bürgeramt) lub Kassen- und Steueramt we Frankfurcie. W celu zameldowania wystarczy sam dowód osobisty.

Po zameldowaniu czworonoga należy uiścić podatek od posiadania psów. Dowodem opłacenia podatku jest specjalny znaczek podatkowy, który musimy przymocować do obroży psa.

Aktualna wysokość podatku za psa

  • 102 euro za każdego psa w roku kalendarzowym. Podatek ten jest płatny do dnia 15.01. za okres od 01.01. do 31.12. danego roku kalendarzowego.
  • 900 euro za psy uznane za niebezpieczne lub zaliczne do ras niebezpiecznych.

Kwota podatku za trzymanie psów ras niebezpiecznych, o których mowa poniżej, może zostać obniżona do 225 euro rocznie, jeżeli pies zdał egzamin na psa towarzyszącego lub psa ochronnego, śledzącego lub ratowniczego zgodnie z wytycznymi Niemieckiego Związku Kynologicznego (VDH) u uznanego przez VDH egzaminatora.

Pozostałe rasy psów mogą zostać zwolnione od podatku, jeżeli są to psy pomagające niewidomym, głuchoniemym lub niepełnosprawnym. Oczywiście takie zdolności muszą być odpowiednio udokumentowane.

Kolejne zwolnienie, jednak na okres 2 lat, może zostać Ci przyznane jeżeli zaadoptowałaś/łeś psa ze schroniska Tierschutzverein Frankfurt am Main und Umgebung e.V. – pod warunkiem, że nie jest to pies uznany za niebezpieczny.

Warto przy tym dodać, iż każdy niemiecki kraj związkowy sam reguluje, czy i w jakiej wysokości opodatkować posiadanie psa. Dlatego w razie przeprowadzki warto sprawdzić regulacje podatkowe ważne w innym „Bundeslandzie”.

Jakie psy uznawane są za niebezpieczne?

Czworonogi, które wielkorotnie próbowały kogoś ugryźć lub zaatakowały i zraniły człowieka lub wielokrotnie przyciągały uwagę poprzez atakowanie i ranienie lub zabijanie innych zwierząt kwalifikowane są jako niebezpieczne. Są to również psy, które były hodowane lub szkolone na wyjątkowo surowe, w tym również do walk.

Za psy niebezpieczne uważa się również psy następujących ras lub grup oraz ich krzyżówki: Pitbull-Terrier lub American Pitbull Terrier, American Staffordshire-Terrier lub Staffordshire Terrier, Staffordshire Bullterrier, Bullterrier, American Bulldog, Dogo Argentino, Kangal (Karabash), Owczarek kaukaski, Rottweiler.

Oprócz obowiązku zapłacenia wyższego podatku za takiego psa, trzymanie go wymaga specjalnego pozwolenia wydawanego przez Urząd Porządku Publicznego (Ordnungsamt na Kleyerstraße 86). Przed zakupem takiego psa należy złożyć wniosek osobiście lub na piśmie do Ordnungsamt.

Ubezpieczenie psa w Hesji

W Hesji nie ma obowiązku ubezpieczenia psa od odpowiedzialności cywilnej. Jedynie właściciele psów niebezpiecznych, których posiadanie wymaga pozwolenia, muszą legitymować się takim ubezpieczeniem na sumę min. 500.000 euro.

Jednak nawet jeżeli takiego obowiązku brak, warto wykupić ubezpiecznie OC dla swojego pupila, gdyż nawet spokojne psy mogą spowodować niechcący szkody na rzeczach, innych zwierzętach lub ludziach, za które szybko jest się pociągniętym do odpowiedzialności. Koszty takiego ubezpiecznia nie są wysokie, dzięki niemu my i nasz czwronożny przyjaciel możemy spać spokojnie.

Smycz i kaganiec dla psa we Frankfurcie

Psy muszą nosić obroże, na której umieszczone są dane kontaktowe właściciela oraz znaczek skarbowy. Poza miejscem zamieszkania i specjalnie do tego wyznaczonych przestrzeni – psy muszą być na smyczy (max. 2 metry długości). Trzymanie psa na smyczy jest obowiązkowe na zgromadzeniach publicznych, w windach, na jarmarkach, targach i innych imprezach, w których uczestniczą tłumy ludzi, a także w restauracjach i środkach transportu publicznego.

Dobrą wiadomością dla czworonogów jest brak ogólnego wymogu noszenia kagańca.

Oczywiście psy niebezpieczne podlegają bardziej surowym wymogom w tym zakresie. 

Czystość i szczekanie

Nowinką nie będzie stwierdzenie, że po swoim psie we Frankfurcie także trzeba sprzątać. Kara za nieprzestrzeganie czystości wynosi od 35-75 euro. Wyższe kary do 500 euro grożą za wykroczenia tj. nieustanne naruszanie przepisów i zanieczyszczenie przez psa placu zabaw lub części wydzielonych do opalania się, na którym psom wstęp jest wzbroniony.

Źródło informacji: Miasto Frankfurt (konkretne linki znajdziesz w artykule).

DAJ ZNAK_Avatar

By Inga Chorzewska

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy na wybory w marcu 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając naszą listę;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *