Frankfurt: bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na Covid-19 spowodował zamknięcie żłobków i przedszkoli. Od 24.04.2021 obowiązuje opieka w wyjątkowych przypadkach. Poniżej zebraliśmy wszystkie informacje.

Ogólnokrajowe środki bezpieczeństwa

Wraz z czwartą ustawą o ochronie ludności w sytuacji epidemicznej o zasięgu ogólnokrajowym zmieniono ustawę o ochronie przed zakażeniami (IfSG). Od 24 kwietnia 2021 obowiązują w Niemczech jednolite, ogólnokrajowe środki bezpieczeństwa zależne od siedmiodniowych wskaźników zachorowalności.

Wysoka ilość zachorowań we Frankfurcie powodem zamknięcia żłobków i przedszkoli

We Frankfurcie wskaźnik nowych zakażeń przekroczył w ciągu ostatnich 7 dni liczbę 165 (według RKI), co oznacza wprowadzenie tzw. hamulca bezpieczeństwa (niem. Notbremse) i między innymi zamknięcie żłobków i przedszkoli. W sytuacji zmniejszenia się liczby zachorowań na dzień i wskaźnik spadnie poniżej 165 przez 5 kolejnych dni, placówki będą otwarte ponownie dla wszystkich.

Opieka tylko w nagłych przypadkach

Placówki wychowawcze podczas obostrzeń i związanym z nim zamknięciem mają obowiązek organizacji opieki w nagłych wypadkach tzw. niem. Notbetreuung dla dzieci z rodzin, które spełniają określone kryteria. Taka sytuacja ma aktualnie miejsce we Frankfurcie. Oficjalnie zamknięcie miało nastąpić od 24 kwietnia 2021 jednakże po dużej fali krytyki postanowiono przełożyć zamknięcie na 3.05.21. Okres między 24.04 a 30.04.21 wykorzystać na organizację i komunikację. Przez cały tydzień z opieki mogli korzystać wszyscy, którzy tego potrzebowali przy jednoczesnym apelu władz o pozostawieniu dzieci w domu.

Kryteria nagłych przypadków niem. Notbetreuung

Wszyscy rodzice, którzy nie mogą w inny sposób opiekować się swoimi dziećmi i dlatego pilnie potrzebują opieki, kwalifikują się do pomocy w nagłych wypadkach. Są to w szczególności:

  • Samotni rodzice, którzy pracują lub studiują (musi to być potwierdzone zaświadczeniem pracodawcy lub świadectwem studiów).
  • Rodziny, w których oboje rodziców pracuje
  • Trudne sytuacje, np. dzieci ze specjalnymi potrzebami lub tzw. rodziny szczególnie zagrożone (niem. Härtefälle)

Dokładny opis przedstawiony w linku TUTAJ.

Zwrot kosztów dla rodziców za zamknięcie żłobków i przedszkoli we Frankfurcie

W maju rodzice, którzy w ogóle nie skorzystają z opieki dostaną 100% kosztów za opiekę i posiłki natomiast rodzice, którzy skorzystają minimum z 1 jednego dnia opieki w maju, poniosą jedynie 50% kosztów.

Zamknięcie żłobków i przedszkoli Frankfurt. Więcej informacji:

Karta informacyjna przygotowana przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Integracji Hesji.

Przygotowany przez Gesamtelternbeirat GEB monitoring aktualnej ilości nowych zakażeń. Klikając TUTAJ można obserwować prognozy trwania hamulca bezpieczeństwa, a tym samym zamknięcie żłobków i przedszkoli we Frankfurcie.

Ważne informacje, formularze podania od pracodawcy i listy skierowane do rodziców można znaleźć również TUTAJ, na stronie Ministerstwa Spraw Społecznych i Integracji Hesji.

By Daj Znak Frankfurt

DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt to inicjatywa polityczna i społeczna jednoczącą Polonię we Frankfurcie nad Menem.
Tworzą ją wolontariuszki i wolontariusze którym zależy, żeby Polonia we Frankfurcie była bardziej zjednoczona i widoczna oraz reprezentuje jej interesy wobec lokalnych władz.

Podczas ostatnich wyborów komunalnych 14 marca 2021 roku frankfurcka Polonia wybrała swoją przedstawicielkę na poziomie polityki komunalnej: Barbarę Lange.

💬 Jeśli mają Państwo tematy czy problemy miejskie lub polonijne zapraszamy do kontaktu: kontakt@dajznak.blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *