Hesja_Rok szkolny 2020-2021

Za parę dni dzieci i rodziny z Hesji będą mogły cieszyć się upragnionymi wakacjami! Po ostatnich miesiącach wszyscy zasłużyliśmy na porządny wypoczynek! Heskie Ministerstwo Kultury i Oświaty już teraz planuje nowy rok szkolny 2020/2021 i podaje informacje dotyczące ponownego rozpoczęcia nauki w sierpniu.

Plany heskiego Ministerstwa odnośnie roku szkolnego 2020/2021

Pięciodniowy tydzień nauki w szkole

 • Ponieważ na chwilę obecną zniesienie dystansu w klasach nie przyczyniło się do znacznego wzrostu nowych zakażeń koronawirusem w naszym regionie, ministerstwo planuje w nowym roku szkolnym powrót do standardowego 5-dniowego trybu nauczania we wszystkich szkołach – bez ograniczeń liczbowych uczniów. Przy okazji ministerstwo zastrzega, że mogą nastąpić lokalne zmiany, zależne od rozwoju sytuacji w danej gminie lub nawet w całym regionie.
 • Nadal obowiązywać będą dotychczasowe zasady higieny, w szczególności unikanie kontaktu fizycznego i, w miarę możliwości, utrzymywanie odpowiedniej odległości, noszenie osłony na usta i nos poza salą lekcyjną, regularna dezynfekcja sal oraz częste mycie rąk.
 • Nauczyciele dostaną bezpłatny dostęp do sprzętu ochronnego oraz możliwość bezpłatnego przetestowania się w razie potrzeby.
 • Zwolnienie z uczestniczenia w zajęciach szkolnych będzie możliwe jedynie z zaświadczeniem lekarskim i dotyczy nauczycieli, personelu pedagogicznego oraz uczniów, którzy sami należą do grupy ryzyka lub mieszkają w domu z osobą z takiej grupy.

Zdalna szkoła i nauczanie na odległość

 • Dzieci w wieku szkolnym, które nie mogą brać udziału w lekcjach w szkole, będą łączyć się cyfrowo z klasą i w razie potrzeby będą mogły wypożyczyć urządzenie mobilne niezbędne do udziału w zajęciach zdalnych.
 • Hesja rozbudowuje własną cyfrową platformę edukacyjną, „Schulportal Hessen”. Ponadto szkoły mogą tymczasowo korzystać z wszystkich obecnie dostępnych systemów wideokonferencyjnych.

Program doszkalający „Ferienakademie 2020”

 • Do 5 lipca 2020 r. można zapisać dzieci na bezpłatny program doszkalający „Ferienakademie 2020”, który ma na celu nadrobienie zaległości spowodowanych nauczaniem w domu w czasach pandemii – program skierowany jest głównie do uczniów, którzy jeszcze przed zamknięciem szkół mieli kłopoty z opanowaniem obowiązkowego materiału.
  Jak to działa? W ciągu ostatnich dwóch tygodni wakacji (od 3 do 6 sierpnia oraz od 10 do 13 sierpnia 2020 r.) dla uczniów z Hesji z klas 1-8 dostępna będzie bezpłatna oferta nauki z języka niemieckiego, matematyki i ewentualnie z jęz. angielskiego. W godz. 9:00 – 13:00 dzieci będą mogły przepracować ważne treści edukacyjne w małych grupach. Zajęcia będzie prowadzić głównie personel zewnętrzny, czyli studenci pedagogiki, nauczyciele w służbie przygotowawczej i nauczyciele na emeryturze, a także pracownicy instytucji szkoleniowych i ośrodków edukacji dorosłych, jak również wolontariusze. Zapisów można dokonać do 5 lipca pod tym linkiem:
  https://kultusministerium.hessen.de/angebote-in-den-ferien/ferienakademie2020
 • Dodatkowo została uruchomiona telefoniczna hotline, która działa w godz. 9:00 – 16:00 jeszcze do 3 lipca. Rodzice oraz uczniowie mogą tu uzyskać porad i podpowiedzi w sprawie świadectw, wystawianych w tym roku wyjątkowo przez cały obecny tydzień (a nie, jak zwykle, w ostatnim dniu szkoły). Szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie: https://hessenlink.de/Zeugnis

Źródło: Oświadczenie prasowe Heskiego Ministerstwa Kultury i Oświaty.

Cała ekipa Daj Znak życzy Tobie i Twoim podopiecznym udanych wakacji, dobrego wypoczynku i przede wszystkim zdrowego i bezpiecznego powrotu do domu!

DAJ ZNAK_Avatar

By Dominika Rotthaler

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *