Hesja Przykładowe zakazy, nakazy i kary

Wielkanoc z rodziną czy odwiedziny w domu, piknik czy grill, prywatne lekcje, udostępnianie noclegów czy opieka nad dzieckiem dalszego członka rodziny – obecnie wielu z nas zadaje sobie te i podobne pytania. Co można, a co jest zakazane? Za co mogą czekać nas kary pieniężne, a w jakich przypadkach rusza kodeks karny?

Daj Znak Frankfurt zebrał najważniejsze informacje, obowiązujące w Hesji, opierając się na ministerialnych wytycznych (linki do tekstów źródłowych znajdziesz na końcu tego posta).

Najważniejsze jest żeby wiedzieć, że są kary, które podlegają grzywnie [ZAKAZY], jak również są ogólne zalecenia, gdzie konieczny jest ewentualnie najpierw urzędowy nakaz lub zakaz i jego zignorowanie zanim dojdzie do grzywny [OGÓLNE ZALECENIA].

ZAKAZY (wykroczenia, za które grozi kara grzywny).

200 do 1000 EUR

 • Organizacja imprez sportowych, kulturalnych, podróży i wycieczek.

500 do 5000 EUR

 • Niezamknięcie barów, klubów, knajp czy zakładów fryzjerskich.
 • Wydawanie posiłków na miejscu.
 • Udostępnianie noclegów, które nie są konieczne lub mają cel turystyczny.

200 EUR

 • Publiczne spotkania w gronie większym niż 2 osoby (nie dotyczy to przebywania w miejscach publicznych grup większych niż dwie osoby, należących do tego samego gospodarstwa domowego; nie dotyczy to również krótkiej rozmowy podczas przypadkowego spotkania na spacerze przy zachowanym odstępie). Ministerialne wytyczne mówią tu o świętowaniu, grillowaniu i piknikowaniu zagrażającym zaleceniom zachowania dystansu.
 • Odwiedziny w szpitalach i ośrodkach opieki nieobjęte wyjątkami (wyjątek stanowią rodzice niepełnoletnich dzieci; natomiast o tym, czy najbliższe osoby będą mogły odwiedzić umierająca osobę lub być przy porodzie, ma wg wytycznych zdecydować dany ośrodek).
 • Udział w zebraniach w miejscach kultu religijnego.
 • Prywatne lekcje w ramach nauczania pozaszkolnego (grzywna zarówno dla uczestnika, jak i udzielającego).
 • Udział w imprezach sportowych, kulturalnych, podróżach i wycieczkach.

500 EUR

 • Niedostosowanie się do zaleceń kwarantanny dla powracających z terenów wysokiego ryzyka.

OGÓLNE ZALECENIA (grzywna grozi dopiero po niedostosowaniu się do urzędowego nakazu/zakazu – może to być np. nakaz rozejścia się lub zakaz przebywania; nakaz/zakaz może być wydany również wobec rodziców/opiekunów i przedstawicieli prawnych).

 • Z zasady większe uroczystości i spotkania w pomieszczeniach prywatnych, szczególnie w mieszkaniach, nie powinny mieć miejsca. Żeby została zasądzona grzywna musi jednak najpierw dojść do nakazu (np. opuszczenia mieszkania) lub zakazu (np. przebywania w danym pomieszczeniu) i jego zlekceważenia.
 • Odnośnie odwiedzin we własnym mieszkaniu według wytycznych dopuszczone są kontakty z pojedynczą osobą nie należąca do gospodarstwa domowego, taką jak partnerzy i osoby bliskie. Zanim dojdzie do nakazu/zakazu i grzywny organy władzy starannie rozważą sytuację.
Hesja Przykładowe zakazy, nakazy i kary

Całość ministerialnych wytycznych (po niemiecku) znajdziesz tutaj:

https://www.hessen.de/sites/default/files/media/staatskanzlei/2020-04-02_anwendungshinweise_bzw_richtlinien_vollzug_ge-_u_verbote_aus_corona-voen.pdf

Tu znajdziesz również tabelkę podającą zestawienie konkretnych naruszeń, za które obowiązują kary (przykłady).

Informacja prasowa Ministrów Klose i Beuth:

https://www.hessen.de/sites/default/files/media/hmdis/20200402_pm48_kabinett_beschliesst_bussgelder_barrierefrei.pdf

Ogólne informacje landowe:

https://www.hessen.de/fuer-buerger/corona-hessen/verordnungen-und-allgemeinverfuegunge

Chcesz regularnie otrzymywać cenne informacje z terenu Hesji ważne dla mieszkających tu Polek i Polaków? Śledź naszego bloga lub polub i abonuj naszą stronę na Facebooku Daj Znak Frankfurt, żeby być na bieżąco!

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

One thought on “HESJA: zakazy, nakazy, kary obowiązujące od 3 kwietnia 2020 r.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *