Zmiany obostrzeń

Dnia 11 lutego 2021 roku po konsultacjach rządu federalnego z premierami krajów związkowych rząd Hesji podjął kolejne decyzje dotyczące lockdownu i obowiązujących obostrzeń. W Niemczech odnotowuje się aktualnie spadek liczby infekcji, jednak aby utrzymać tendencję spadkową, większość dotychczasowych regulacji zostanie przedłużona do 7 marca. Daj Znak zebrał najistotniejsze zmiany:

Zmiany obostrzeń dot. szkół

  • Od 22 lutego uczniowie klas od 1 do 6 będą mieli zajęcia naprzemiennie (Wechselunterricht). Również w szkołach podstawowych obowiązek noszenia maseczki będzie obowiązywał przez cały czas trwania zajęć (maseczka tzw. medyczna lub operacyjna jest zalecana, ale nie obowiązkowa)
  • Opieka pozaszkolna będzie działać w ograniczonym wymiarze godzin w stałych grupach (Notbetreuung).
  • Uczniowie klas siódmych będą uczyli się zdalnie, a klasy maturalne oraz uczniowie w fazie kwalifikacyjnej Q2 (również klasy maturalne) będą uczęszczać na normalne zajęcia.
  • Nauczyciele i wychowawcy będą mogli testować się co tydzień (a nie jak obecnie, co dwa tygodnie) na obecność wirusa Covid. Testy pozostaną darmowe i dobrowolne.

Zmiany obostrzeń dot. przedszkoli

Od 22 lutego zostaną ponownie otwarte przedszkola (przy jednoczesnych czasowych), a opieka nad dziećmi ma się odbywać jak dotychczas w stałych grupach.

Ograniczenia kontaktów

Ograniczenia kontaktów obowiązują nadal – jedno gospodarstwo domowe plus jedna osoba spoza lecz od 14 lutego nie wlicza się dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Zmiany obostrzeń dot. usług

  • Od 1 marca będą mogły zostać otwarte salony fryzjerskie, jak również salony pedicure i manicure, świadczące usługi niezbędne higienicznie – pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad sanitarnych.
  • Nie ma zmian w zakresie otwarcia i działania handlu detalicznego i gastronomii oraz w wydarzeniach i eventach kulturalnych.

W Hesji wykryto już kolejne mutacje koronawirusa. Poza mutacją brytyjską, która jest bardziej zaraźliwa i rozprzestrzenia się szybciej, odnotowano także pierwsze przypadki mutacji brazylijskiej oraz południowoafrykańskiej. Kolejne obrady rządu i premierów krajów związkowych odbędą się 3 marca – wtedy poznamy propozycję skoordynowanych działań oraz strategię otwarcia dla gospodarki. Ważnym krokiem dla luzowania obostrzeń będzie stłumienie zachorowalności w okresie siedmiu dni do maksymalnie 35 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Źródło informacji

Oswiadczenie prasowe rzadu Hesji z dn. 11.02.2021.

By Daj Znak Frankfurt

DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt to inicjatywa polityczna i społeczna jednoczącą Polonię we Frankfurcie nad Menem.
Tworzą ją wolontariuszki i wolontariusze którym zależy, żeby Polonia we Frankfurcie była bardziej zjednoczona i widoczna oraz reprezentuje jej interesy wobec lokalnych władz.

Podczas ostatnich wyborów komunalnych 14 marca 2021 roku frankfurcka Polonia wybrała swoją przedstawicielkę na poziomie polityki komunalnej: Barbarę Lange.

💬 Jeśli mają Państwo tematy czy problemy miejskie lub polonijne zapraszamy do kontaktu: kontakt@dajznak.blog

2 thoughts on “Hesja: Zmiany obostrzeń i przedłużenie lockdownu do 7 marca”
  1. Witam. Dnia 07 marca przylatuję do Frankfurtu z Majorki. Czy powinienem zrobić test zanim wylecę, czy też po przybyciu do Niemiec? Co z kwarantanną? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *