Koncert w ramach jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji

W tym roku Hesji i Wielkopolska świętują 20-lecie partnerstwa regionów. To wspaniała okazja, żeby szukać dalszych możliwości współpracy, wymiany i wzajemnego uzupełnienia doświadczeń.

28 lutego w heskim teatrze w Darmstadt odbył się wspaniały koncert „Kompozytorzy na walizkach” w wykonaniu muzyków Filharmonii Poznańskiej oraz Rafała Blechacza. Koncert miał miejsce w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji.

Artyści zagrali dzieła polskich kompozytorów: Romana Palestera, Aleksandra Tansmana oraz Fryderyka Chopina. Każdy z tych twórców miał za sobą emigracyjną przeszłość i jednocześnie wszyscy również na emigracji pozostali silnie związani z Polską i nawiązywali w swoich utworach do polskich tradycji, dźwięków i wrażliwości. Gwiazdą drugiej części koncertu był Rafał Blechacz, który zachwycił publiczność wykonaniem Koncert fortepianowego e-moll nr 1 z towarzyszeniem orkiestry.

Koncert w ramach jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji

Jubileusz partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji

Również i my – inicjatywa wyborcza Daj Znak – dzięki uprzejmości Deutsches Polen Institut oraz Filharmonii Poznańskiej daliśmy się porwać tym dźwiękom i wróciliśmy myślami do zasłyszanych w dzieciństwie melodii, zapachów z wakacji u babci, smaków ulubionych potraw i widoków, które już jako dorośli tak chętnie i ze wzruszeniem wspominamy!

Po koncercie odbyła się seria przemówień oraz przyjęcie dla gości.
Dyrektor Teatru w Darmstadt, Karsten Wiegand, przypomniał cytat Roberta Schumanna, który stwierdził, że dzieła Chopina to „armaty ukryte wśród kwiatów”. Z kolei heska minister ds. europejskich Lucia Puttrich dziękowała artystom za podkreślanie uniwersalnej roli muzyki, która jest językiem zrozumiałym dla każdego.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślał rolę partnerstwa regionów w budowaniu przyjacielskich i pozytywnych relacji między naszymi krajami oraz dziękował Hesji za bycie solidnym i lojalnym partnerem Wielkopolski.

Koncert w ramach jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji (

Również Konsul Generalny Jakub Wawrzyniak stawiał w swoim przymówieniu na przyjacielskie stosunki między Hesją a Wielkopolską i na rolę wymiany kulturalnej w budowaniu stabilnej więzi.

Koncert w ramach jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji (

Mamy nadzieję na kolejne wydarzenia tej rangi – o kolejnych będziemy Cię na pewno informować. Śledź naszego bloga!

Koncert w ramach jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji (

Przedstawiciele Daj Znak Frankfurt z Konsulem Generalnym RP w Kolonii Jakubem Wawrzyniakiem podczas koncertu z okazji jubileuszu partnerstwa regionów Wielkopolski i Hesji.

DAJ ZNAK_Avatar

By Dominika Rotthaler

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *