Koronawirus i nowy rok szkolny w Hesji

Sztab kryzysowy heskiego rządu przyjął nowe przepisy dotyczące sytuacji zaistniałej w wyniku pandemii koronawirusa. Najnowsze z nich odnoszą się do regulacji przebywania w przedszkolach i szkołach oraz podróży środkami komunikacji publicznej, salonów gier i jarmarków bożonarodzeniowych.

Nowy rok szkolny w Hesji i spodziewana fala przeziębień w przedszkolach

  • W najbliższy poniedziałek 17 sierpnia 2020 r. w Hesji rozpoczyna się nowy rok szkolny. Od tego dnia wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną na całym terenie szkoły – z wyjątkiem bezpośredniego nauczania w klasach.
  • Szkoły i przedszkola zostaną wyposażone w specjalne wytyczne do postępowania w przypadku kontaktu z dziećmi przeziębionymi. Sam katar bez innych wyraźnych objawów, jak kaszel czy gorączka, nie jest powodem do wykluczenia dziecka z zajęć.
  • Ministerstwo Spraw Społecznych i Ministerstwo Edukacji opracowały wytyczne: Kiedy moje dziecko musi zostać w domu? Kiedy może wrócić do szkoły? Co dzieje się z klasą, jeśli dziecko uzyska pozytywny wynik testu na koronę? Arkusz informacyjny zawiera zalecenia dotyczące wszystkich tych pytań – możesz go znaleźć pod adresem: corona.hessen.de
  • Testy Covid dla kadry pedagogicznej i specjalistycznej oraz pedagogów – rząd Hesji umożliwia również bezpłatne badanie personelu dydaktycznego i innych specjalistów, pracujących bezpośrednio z dziećmi w szkołach, żłobkach i przedszkolach na obecność koronawirusa. Testy można wykonywać w 14-dniowych odstępach i są one dostępne dla nauczycieli do rozpoczęcia ferii jesiennych, a dla pracowników, zajmujących się opieką nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach – do 8 października.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Hesji

Jarmarki bożonarodzeniowe są traktowane jak regularne targi miejskie lub tzw. pchle targi i mogą się odbywać z zachowaniem odpowiednich zasad i środków bezpieczeństwa. Oznacza to, że jeść i pić można tylko na wyznaczonych, odgrodzonych obszarach na terenie jarmarku. Poszczególne karuzele dziecięce mogą działać.

Grzywny za brak maseczki w transporcie publicznym

W lokalnym transporcie publicznym brak zakrycia ust i nosa będzie bezpośrednio karany – bez konieczności wcześniejszego ostrzeżenia lub prośby. Grzywna wynosi 50 euro.

Zmiany w restauracjach i barach

W restauracjach i barach na stołach można ponownie ustawić solniczkę i pieprzniczkę.

Dozwolony brak maseczki w salonach gier

Osoby odwiedzające salony hazardowe i kasyna – w przeciwieństwie do personelu – nie muszą już zakładać osłon na usta i nos. Zasady zostały ujednolicone z obowiązującymi wytycznymi dla gastronomii.

Obowiązywanie powyższych przepisów

Zmiany w przepisach obowiązują od najbliższej soboty 15 sierpnia 2020 r. Wszystkie inne zarządzenia dotyczące koronawirusa zostały przedłużone do 31 października tego roku.

Źródło: notatka prasowa rządu Hesji z dnia 13 sierpnia 2020 r.

DAJ ZNAK_Avatar

By Dominika Rotthaler

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *