Nowe ograniczenia na terenie Hesji od 2.11

Dnia 29 października miało miejsce kolejne posiedzenie heskiego sztabu kryzysowego. Wprowadzono nowe ograniczenia na terenie Hesji, które mają na celu spowolnienie ostatnio bardzo szybko przenoszonych nowych infekcji koronawirusa, ponieważ obecnie już u 3 z 4 zainfekowanych osób nie jest się w stanie stwierdzić, skąd pochodzi źródło infekcji, rząd podjął nowe decyzje, mające wpływ na poniższe obszary życia – wchodzą w życie 2.11. i potrwają co najmniej do końca listopada. Daj Znak zebrał wszystkie najważniejsze informacje poniżej.

Kontakt w miejscach publicznych

Nowe ograniczenia na terenie Hesji mają na celu przede wszystkim redukcję kontaktów w miejscach publicznych. Zaleca się ograniczanie kontaktów z innymi osobami spoza własnego gospodarstwa domowego do absolutnie niezbędnego minimum.

Od 2 listopada publiczne spotkania są dozwolone tylko w przypadku członków najwyżej dwóch różnych gospodarstw domowych, ale nie więcej niż 10 osób.

Wydarzenia i uroczystości

Nowe ograniczenia na terenie landu Hesji dot. wydarzeń i uroczystości:

 • Wydarzenia publiczne będą się odbywać tylko wtedy, gdy istnieje szczególny interes publiczny. Imprezy rozrywkowe są zabronione.
 • Prywatne imprezy poza własnym domem są zabronione.
 • Spotkania i uroczystości we własnym mieszkaniu są dozwolone tylko w wąskim, prywatnym kręgu.
 • Publiczne spożywanie alkoholu jest zabronione w godzinach od 23:00 do 6:00.

Podróżowanie

 • Zakwaterowanie w hotelach na terenie całych Niemiec jest dozwolone tylko w celach koniecznych, natomiast w celach turystycznych – jest zabronione.

Wypoczynek, kultura i sport

Instytucje i obiekty, które można przeznaczyć na rozrywkę, będą zamknięte. Dotyczy to:

 • teatrów, opery, sali koncertowych i podobnych placówek,
 • targów, kin, parków rozrywki, salonów rozrywki, kasyn, punktów bukmacherskich i podobnych obiektów,
 • muzeów, zamków, ogrodów zoologiczny; miejsca pamięci pozostają otwarte,
 • agencji towarzyskich i podobnych,
 • rekreacji i sportu amatorskiego, z wyjątkiem sportów wykonywanych pojedynczo, w parach lub w obrębie własnej rodziny (własnego gospodarstwa domowego) we wszystkich publicznych i prywatnych obiektach sportowych,
 • basenów oraz saun
 • siłowni i podobnych obiektów.

Treningi i współzawodnictwo w sporcie wyczynowym i sportowym, jak również w sporcie szkolnym, są dozwolone pod warunkiem przedstawienia kompleksowej koncepcji higieny.

Gastronomia

 • Restauracje, puby, bary, kluby, dyskoteki, knajpy i podobne placówki zostaną zamknięte.

Nie dotyczy to stołówek zakładowych oraz dostarczania i odbioru posiłków na wynos do spożycia w domu.

Usługi

 • Firmy usługowe w dziedzinie higieny osobistej, takie jak studia kosmetyczne, studia paznokci, gabinety masażu, studia tatuażu i podobne będą zamknięte.

Nadal możliwe jest leczenie konieczne z medycznego punktu widzenia, takie jak fizjoterapia oraz otwarte pozostają salony fryzjerskie w ramach istniejących wymogów higienicznych.

Sklepy

Handel detaliczny pozostaje otwarty jako całość, z zastrzeżeniem ustalonych zasad higieny, kontroli odstępów i unikania kolejek. Na 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej w sklepach nie może przypadać więcej niż jeden klient.

Szpitale, domy spokojnej starości i domy opieki

Wizyty w szpitalach, domach spokojnej starości i placówkach opiekuńczych są nadal możliwe na podstawie ścisłych wytycznych.

Edukacja

Szkoły, przedszkola oraz centra edukacji dorosłych pozostają otwarte.

Obowiązek kwarantanny

Jeśli ktoś otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, musi natychmiast znaleźć się w kwarantannie. Ma to zastosowanie, gdy tylko wynik testu będzie dostępny, nawet jeśli Urząd ds. Zdrowia nie wydał jeszcze formalnego nakazu.

Każdy, kto mieszka w gospodarstwie domowym z osobą, która uzyskała wynik pozytywny, musi również natychmiast zostać objęty dwutygodniową kwarantanną. Istnieją wyjątki dotyczące rzeczy, których nie można odłożyć na później, takich jak zakup artykułów spożywczych.

Naruszenie nakazu kwarantanny może skutkować grzywną w wysokości 500 euro.

Maseczka zakrywająca usta i nos

Do przysłonięcia ust i nosa kwalifikują się różnego typu zakrycia, które znajdują się blisko twarzy i pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się kropelek i aerozoli wydalanych przez kaszel, kichanie lub mówienie. Plastikowe wizjery nie są dozwolone.

Rozszerzone wymagania dotyczące maseczki w szkołach

Do tej pory w heskich szkołach obowiązkowe było noszenie maski tylko poza salą lekcyjną, czyli na szkolnym dziedzińcu i na korytarzach. Teraz obowiązuje następująca zasada: Dzieci uczęszczające do klasy 5 i powyżej muszą nosić maseczki również w sali lekcyjnej, podczas zajęć, natomiast w czasie przerw uczniowie mogą zdjąć maski – w tym celu będą w szkole specjalnie organizowane „przerwy na maseczki”.

 Rozszerzone wymagania dotyczące maseczki w miejscach publicznych

Maseczkę, zakrywającą nos i usta, należy nosić również na ruchliwych ulicach i na świeżym powietrzu, jeśli nie można zapewnić minimalnej odległości 1,5 metra, co jest szczególnie ważne w strefach dla pieszych.

 Rozszerzone wymagania dotyczące maski w pojazdach

Jeśli w pojeździe znajdują się osoby z więcej niż dwóch gospodarstw domowych, należy założyć maseczkę ochronną.

Źródło informacji dot. nowych ograniczeń na terenie Hesji:

Oświadczenie prasowe rządu Hesji: https://www.hessen.de/presse/pressemitteilung/neue-corona-massnahmen-beschlossen

Czy obecne restrykcje mają wpływ na prawo do publicznych zgromadzeń i demonstracji?

Podczas obecnej pandemii COVID-19 zgromadzenia publiczne, czyli oficjalnie spotkanie min. 3 osób w celu wyrażenia opinii na jakiś temat, nie są zabronione. Konstytucyjne prawo do publicznych zgromadzeń i demonstracji jest zachowane pod warunkiem spełnienia powszechnie obowiązujących obecnie środków higieny i kontroli zakażeń:

 • obowiązek noszenia masek 
 • zachowanie odległości między uczestnikami co najmniej 1,5 m (Nie dotyczy to jednak grup liczących nie więcej niż dziesięć osób lub członków max. dwóch gospodarstw domowych).

Zgromadzenia publiczne odbywające się na wolnym powietrzu wymagają rejestracji – zarówno zgromadzenia odbywające się w jednym stałym miejscu w formie pikiety, jak i w formie przemarszu. 

Rejestracja zgromadzenia publicznego:

 • Urząd Porządku Publicznego (Ordnungsamt)
 • Termin: 48 godzin przed ogłoszeniem wydarzenia

Więcej informacji na temat publicznych zgromadzeń i demonstracji: 

FAQ miasta Frankfurt.

Wpis powstał przy współpracy Ingi Chorzewskiej i Karoliny Liszki.
DAJ ZNAK_Avatar

By Dominika Rotthaler

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *