Odszkodowania dla rodziców

Pod koniec października za namową Federalnego Ministerstwa Rodziny zapadła ważna decyzja o rozszerzeniu regulacji w ustawie o ochronie przed zakażeniami. Decyzja ta przewiduje odszkodowania dla pracujących rodziców w sytuacji czasowego zamknięcia przez władze przedszkoli, szkół i ośrodków dla osób niepełnosprawnych w związku z pandemią koronawirusa. Co to w praktyce oznacza? Daj Znak zebrał najważniejsze informacje poniżej.

Odszkodowania dla rodziców – co należy wiedzieć

W przypadku zamknięcia przedszkoli i szkół rodzice otrzymają rekompensatę za utratę zarobków, jeżeli ze względu na zamknięcie nie będą mogli pracować, w wysokości 67% dochodów netto i maksymalnie 2.016 euro miesięcznie. Co więcej:

  • Odszkodowanie przysługuje nie tylko, gdy placówka zostanie zamknięta z powodu koronawirusa, ale również w przypadku, gdy dziecko musi odbyć kwarantannę
  • System rekompensat zostanie przedłużony po 31 grudnia 2020r. do 31 marca 2021r.
  • Za okres od 01 stycznia do 31 marca 2021 rodzice dostaną maksymalnie 10 tygodni zasiłku rodzicielskiego na jednego rodzica. Samotnie wychowujący rodzice otrzymają 20 tygodni. Zasiłek można również przyznać za poszczególne dni.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz złożyć wniosek online bezpośrednio na poniżej podanej stronie internetowej – będziesz potrzebować kilku niezbędnych dokumentów, które załączysz do wniosku (szczegóły pod linkiem poniżej).

Natomiast jeśli jesteś pracodawcą i zatrudniasz rodziców, którzy musieli podjąć się opieki nad własnym dzieckiem ze względu na kwarantannę lub czasowe zamknięcie szkoły czy przedszkola dziecka – w tej sytuacji możesz złożyć wnioski o rekompensatę poniesionych strat.

W sytuacji, gdy jesteś zatrudniona/y, odszkodowanie to powinno zostać Ci wypłacone w ramach kontynuacji wypłaty pensji przez pracodawcę.

Więcej informacji i wniosek

Więcej informacji i wniosek dostępne są na specjalnie w tej sprawie uruchomionej stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (BMI).

By Daj Znak Frankfurt

DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt to inicjatywa polityczna i społeczna jednoczącą Polonię we Frankfurcie nad Menem.
Tworzą ją wolontariuszki i wolontariusze którym zależy, żeby Polonia we Frankfurcie była bardziej zjednoczona i widoczna oraz reprezentuje jej interesy wobec lokalnych władz.

Podczas ostatnich wyborów komunalnych 14 marca 2021 roku frankfurcka Polonia wybrała swoją przedstawicielkę na poziomie polityki komunalnej: Barbarę Lange.

💬 Jeśli mają Państwo tematy czy problemy miejskie lub polonijne zapraszamy do kontaktu: kontakt@dajznak.blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *