Polskie ślady w Niemczech – wieczór literacko-muzyczny
Serdecznie zapraszamy na „Polskie ślady w Niemczech – wieczór literacko-muzyczny”, który odbędzie się w Haus Am Dom, dnia 02.06.2023, o godz. 19:00 (Giebelsaal).
W programie:
dr Andrzej Kaluża: prezentacja książki „Polskie ślady w Niemczech / Kalejdoskop“
dr Mateusz Zubik: fortepian „Drei Klavierstücke“ F. Schubert
Organizatorem tego polskojęzycznego wieczoru jest Landesinitiative Polnischsprachiger Eltern und Familien Hessen LPEF e.V.; Projekt przeprowadzamy w kooperacji z Haus Am Dom (HAD) Frankfurt, Landeszentrale für Politische Bildung Hessenn oraz ARTem Agency Frankfurt. Dofinansowanie: Konsulat Generalny RP w Kolonii.
Szczegóły spotkania
„Polskie ślady w Niemczech – wieczór literacko-muzyczny”, 02.06.2023, Haus Am Dom, Frankfurt
- Dr. Daniela Kalscheuer, Haus Am Dom oraz Barbara Lange, przew. Landesinitiative Polnischsprachiger Eltern und Familien Hessen LPEF e.V. – przywitanie i wprowadzenie:
- Dr. Andrzej Kaluza – prezentacja książki „Polskie ślady w Niemczech” (Dr. Andrzej Kaluza), oraz prezentacja multimedialna;
- Dr. Mateusz Zubik (fortepian), docent Krakowskiej Akademii Muzycznej – “Drei Klavierstücke”, F. Schubert
Informacje o książce „Polskie ślady w Niemczech / Kalejdoskop“
Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niżby się to mogło wydawać. Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, życie polonijne, lecz także sukcesy Polaków czy migrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym i naukowym, na arenach sportowych, w muzyce, sztuce czy literaturze.
Kalejdoskop, wydany w języku niemieckim w 2018 roku, oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach. Stanowi raczej zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech.
Po niemieckiej premierze książki i wielu spotkaniach z publicznością narodził się pomysł wydania kalejdoskopu w języku polskim. Wiele postaci i wydarzeń wymienionych w hasłach tej książki stanowi novum także dla czytelnika polskiego.
Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop. Dieter Bingen, Andrzej Kaluża, Basil Kerski, Peter Oliver Loew (red.) / Bonn 2022
Zamówienia w Niemczech: www.bpb.de
Zamówienia w Polsce: www.hausbooks.pl
Informacje o artyście – dr Mateusz Zubik
Solista i kameralista, aktywnie koncertujący w Polsce i za granicą, m. in. w Nowym Jorku (Carnegie Hall), Wiedniu, Bayreuth, Warszawie, Lusławicach (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Krakowie (m. in. Filharmonia Krakowska).
Laureat polskich i zagranicznych konkursów oraz stypendiów konkursowych m. in. I miejsca w Konkursie o Stypendium Fundacji Juttingów, I miejsca w konkursie Golden Classical. Obecnie pracownik Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Dyrektor Festiwalu „Muzyka w Starych Balicach”.
Serdecznie zapraszamy w imieniu zarządu Landesinitiative Polnischsprachiger Eltern und Familien Hessen LPEF e.V.
Barbara Lange