Powrót do Niemiec z obszarów ryzyka koronawirusa

Obowiązek testów dla powracających z tzw. obszarów ryzyka

Od soboty 8 sierpnia 2020 r. osoby powracające do Niemiec z obszarów objętych ryzykiem będą musiały się poddać bezpłatnym testom na koronawirusa. Jeśli na pokładzie samolotu, na statku, w pociągu lub w autobusie rozdawane będą powracającym do wypełnienia formularze dla urzędu ds. zdrowia (Gesundheitsamt), należy go dokładnie wypełnić i udzielić informacji nt. dalszego pobytu w Niemczech.

Zobacz wzór formularza (niem. Aussteigekarte).

W przypadku niewypełnienia takiego formularza podczas podróży, powracający z obszarów ryzyka muszą się zgłosić we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Sam test można wykonać na frankfurckim lotnisku lub u lekarza w ciągu trzech dni po powrocie. Niewypełnienie obowiązku poddania się testom może oznaczać karę grzywny do 25.000 euro.

Jakie kraje są aktualnie objęte zwiększonym ryzykiem zachorowań na koronawirusa?

Aktualną listę znajdziesz na stronie Instytutu Roberta Kocha.

Link do rozporządzenia dot. obowiązku przeprowadzenia testu: https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/Testpflicht_Risikogebiete_VO_BAnz_AT_070820.pdf

Uwaga, można przedłożyć zaświadczenie lekarskie z innego kraju UE lub kraju z listy Instytutu Roberta Kocha, jeśli:

  • opiera się ono na teście molekularnym sporządzonym najwyżej 48 godz. przed wjazdem do Niemiec
  • zostało sporządzone w jęz. niemieckim lub angielskim.

Testy na frankfurckim lotnisku – dwa centra do ich przeprowadzenia

Na frankfurckim lotnisku znajdują się dwa centra przeprowadzające testy: bezpłatne – DRK-Testcenter oraz odpłatne – Centogene.

  • DRK- Testcenter (DRK: Deutsches Rotes Kreuz) ma otwarte od godz. 5.30 do 23:00. Centrum poboru wymazów znajduje się w przejściu między terminalem nr 1 a dworcem. Czas oczekiwania w zeszłym tygodniu to 20 min. do półtorej godziny, najdłużej trwa sama rejestracja.Przy rejestracji do godz. 15:00 wyniki testu można otrzymać jeszcze są tego samego dnia, poza tym okresem trzeba czekać do 24 godzin. Testy są bezpłatne.
  • Centogene – to Centrum poboru wymazów znajduje się również w przejściu między terminalen nr 1 a dworcem. Cena testu w Centogene wynosi pomiędzy 59 a 139 euro.

Przy sporządzaniu tego posta, dotyczącego powrotu do Niemiec z obszarów ryzyka, korzystaliśmy z poniższych źródeł (tutaj znajdziesz również dalsze informacje):

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *