Praca przymusowa Polek w hali Naxos - wywiad

W dniu 26 września 2020 r. we Frankfurcie miała premierę instalacja sceniczna „P” frankfurckiego Theater Willy Praml. Ta 30-minutowa instalacja stanowi upamiętnienie pracy przymusowej naszych rodaków i jest częścią tygodnia pamięci zatytułowanego „Tydzień przeciw zapomnieniu. Hale Naxos podczas narodowego socjalizmu”. Premiera była świetną okazją, aby skonfrontować się z przeszłością w autentycznym miejscu historycznym – w hali Naxos. Po premierze Barbara Lange spotkała się z reżyserem Michaelem Weberem, żeby dowiedzieć się więcej o motywach, produkcji i efektach tego artystycznego projektu.

Sceniczny pomnik „P”- praca przymusowa Polek w hali Naxos

Litera „P” na ubraniu oznaczała polskich pracowników przymusowych w III Rzeszy. Tak, aby byli widoczni dla wszystkich. Żeby dostali gorszą zupę. Żeby nie byli szczepieni. Żeby nie mogli jechać pociągiem. Żeby nie flirtowali z Niemcami. Żeby nauczyli się, co oznacza praca. Wiele pracownic przymusowych w Unii NAXOS to były Polki. Instalacja sceniczna „P” w hali maszynowej NAXOS poświęcona jest bezimiennym ludziom, którzy cierpieli w tym miejscu, w którym dziś tworzymy teatr.

Ten którki opis instalacji scenicznej pochodzi z materiałów promocyjnych Teatru Willy Praml, który nie tylko zainscenizował ten spektakl, ale również którego siedziba ma miejsce właśnie w halach Naxos.

Praca przymusowa Polek w hali Naxos to mało znana historia naszych rodaków i historia Frankfurtu. To historia, którą w autentycznym miejscu wydarzeń wyreżyserował Michael Weber, z którym o motywach, szczegółach produkcji rozmawiała Barbara Lange.

W wywiadzie tym pojawiają się m.in.

  • wątek polskiego hymnu,
  • poszukiwania polskich lektorek i kontakt z polską społecznością,
  • praca w miejscu tragicznej historii,
  • motywacja pracy oraz znaczenie upamiętnienie naszych ofiar II Wojny Światowej dla dzisiejszej generacji.

Na premierze doszło też do spontanicznego i poruszającego spotkania.

Zobacz jak projekt inscenizacji „P” nabrał szczególnego wymiaru, a historia zatoczyła koło w wymiarze polsko-niemieckiego porozumienia.

Tłumaczenie wywiadu na język polski: Renata Mastalerz.

Video: Dominika Rotthaler.

DAJ ZNAK_Avatar

By Inga Chorzewska

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy na wybory w marcu 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając naszą listę;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *