Ułatwienie dla polskojęzycznych uczniów Realschule

Do niedawna uczęszczając do Realschule dzieci miały możliwość nauki tylko jednego języka obcego. Przy przejściu do gimnazjum, żeby zrobić maturę, istotną barierą był brak drugiego języka obcego. Jednak od nowego roku szkolnego (2021/22) frankfurcka szkoła w dzielnicy Bockenheim -Oberstufengymnasium – Neue Gymnasiale Oberstufe, NGO – daje możliwość zaliczenia języka polskiego jako drugiego języka obcego. Jest to niezwykle ważne ułatwienie dla polskojęzycznych uczniów Realschule.

Co to oznacza dla polskojęzycznych uczniów?

Jest to znaczne ułatwienie dla polskojęzycznych uczniów z Realschule przy przejściu do gimnazjum i zdawania egzaminu maturalnego, gdyż oznacza możliwość zaliczenia języka polskiego na poczet drugiego języka obcego.

Dzień otwarty oraz dalsze informacje

Już wkrótce, dnia 03.12.2020, zainteresowani rodzice mogą obejrzeć szkołę i poznać jej program nauczania podczas tzw. wirtualnego zwiedzania – za pośrednictwem strony internetowej placówki NGO. Polecamy jednak zainteresowanym rodzicom rejestrację na osobiste terminy w szkole dnia 03.12 w godz. 17:00-19:00. Rejestracja na osobisty termin możliwa jest do 29.11 pod adresem: besuch@ngo-ffm.de

W razie pytań prosimy o kontakt z Barbarą Lange, przedstawicielką rodziców polskojęzycznych w rozmowach z heskim ministerstwem ds. edukacji.

Po więcej informacji na temat nauczania języka polskiego w Hesji zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem Nauczanie języka polskiego oraz edukacja po polsku we Frankfurcie nad Menem.

Równe szanse w edukacji dla dzieci polskiego pochodzenia – nasze postulaty w nadchodzących wyborach

”Równe szanse w edukacji dla dzieci polskiego pochodzenia” to jeden z postulatów kandydatki w wyborach do frankfurckiej Rady Miasta i do Rady Obcokrajowców Barbary Lange. Mimo generalnej kompetencji landowej w kwestiach edukacji, temat ten należy podnosić już w gremiach miejskich, w szczególności:

  • Rodzice klas 3-4 potrzebują szkoleń na temat heskiego systemu edukacji.
  • Dla dzieci i rodziców należy stworzyć punkty doradcze i kompetencyjne zainteresowane stwarzaniem jak najlepszych szans dla uczniów polonijnych.
  • Dwujęzyczność polsko-niemiecka powinna być uznawana i służyć dzieciom w postaci oceny na świadectwach lub jako pomocne kryterium dostępu do miejskich gimnazjów.

Dla polskojęzycznych rodzin i rodziców Hesji powstała inicjatywa, która ma swoją grupę na Facebooku do wymiany informacji i wzajemnego wsparcia – zapraszamy do dołączenia do grupy facebookowej Inicjatywa Rodzice Polskojęzyczni Hesja Polnischsprachige Eltern Hessen.

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *