Spotkanie z okazji Wszystkich Świętych we Frankfurcie
Jeżeli nie możesz odwiedzić grobów Najbliższych na Wszystkich Świętych w Polsce, uczcij to ważne święto i tradycję w najbliższy weekend we Frankfurcie. Na frankfurckim cmentarzu głównym znajduje się zbiorowa mogiła ofiar frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach (Adlerwerke) oraz pomnik polskich ofiar II Wojny Światowej i 27 płyt nagrobnych.
W sobotę, 29. października, zapraszamy wszystkie chętne osoby do dołączenia do akcji sprzątania grobów, a w niedzielę na wspólne zapalenie zniczy. Zmarli to głównie ofiary robót przymusowych, w tym także Polki i Polacy oraz Powstańcy Warszawscy, którzy leżą na cmentarzu głównym (Hauptfriedhof) we Frankfurcie.
- Spotkanie w celu uprzątnięcia nagrobków: 29.10 o godz. 11:00 przy głównym wejściu na cmentarz główny (Hauptfriedhof), od ulicy Eckenheimer Landstraße. Prosimy przynieść ze sobą grabki i inne narzędzia oraz worki na liście.
- Wspóle uczczenie Wszystkich Świętych: W niedzielę, 30.10 z udziałem przedstawicieli Konsulatu RP w Kolonii, na wspólne zapalenie zniczy na wyżej wspomnianych grobach we Frankfurcie. Spotkanie: godz. 15:00 przy głównym wejściu na cmentarz (Hauptfriedhof), od ulicy Eckenheimer Landstraße.
Miejsca pamięci polskich ofiar II Wojny Światowej we Frankfurcie
CMENTARZ GŁÓWNY, pomnik i mogiła ofiar frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach w zakładach Adlera. Lokalizacja: Gewann E-157. Miejsce pochówku 528 ofiar obozu.
CMENTARZ GŁÓWNY, nagrobek i mogiły pracowników przymusowych. 27 płyt nagrobnych. Lokalizacja: Gewann X (Ehrengrabefeld).
FRANKFURT GALLUS, były obóz koncentracyjny KZ-Katzbach w zakładach Adlera. Tablica upamiętniająca na bydynku byłego obozu, ul. Kleyerstraße 25+27. Ok. 90% z 1616 więźniów obozu to Polacy, wywiezieni z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego.
Więcej wpisów na temat miejsc pamięci we Frankfurcie oraz naszej działalności w tej sprawie TUTAJ.