W zeszłym tygodniu w Hesji podjęto wiele decyzji dotyczących środków zapobiegawczych w rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Kolejne wiadomości napływały sukcesywnie. Trudno więc było śledzić wszystko na bieżąco i wiedzieć, jakie są aktualne regulacje dotyczące koronawirusa. Dlatego też Daj Znak zebrał wszystkie najważniejsze decyzje rządu Hesji i przedstawił je w poniżej.
Hesja: obowiązuje system podziału na strefy kolorystyczne
Cały kraj związkowy podlega tzw. systemowi podziału na strefy kolorystyczne w ramach tzw. „koncepcji eskalacji zachorowań”. Każdy kolor odpowiada za inny wskaźnik, czyli ilość nowych infekcji koronawirusa na 100 tys. mieszkańców w przeciągu ostatnich 7 dni.
Strefa zielona (wskaźnik <20)
- Bez zmian.
Strefa żółta (wskaźnik > 20)
- Imprezy publiczne: Zgody na imprezy publiczne mogą zostać wydane jedynie z zastrzeżeniem cofnięcia takiej zgody w przypadku rosnącej liczby infekcji.
- Kontrole: Urzędy ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (Ordnungsämter) będą ściślej kontrolować przestrzeganie dotychczas wprowadzonych środków bezpieczeństwa.
- Urzędy ds. Zdrowia: Muszą zapewnić personel w liczbie pięciu pracowników na 20 000 mieszkańców do wykonywania kontroli wobec „osób kontaktowych”.
Strefa pomarańczowa (wskaźnik > 35)
- Imprezy publiczne: Nie więcej niż 150 uczestników. Wyjątki muszą zostać zatwierdzone przez Urząd ds. Zdrowia na podstawie przygotowanej koncepcji higieny. Wszelkie dodatkowe zezwolenia, które zostały już wydane, będą ponownie rozpatrzone, a w razie potrzeby – zgody na nie zostaną cofnięte.
- Wymóg dotyczący maski: Obowiązek noszenia ochrony ust i nosa rozszerza się na dodatkowe obiekty rozrywki (np. parki rozrywki) – wszędzie poza własnym, wyznaczonym miejscem na imprezach publicznych, w restauracjach, kościołach i podobnych pomieszczeniach i instytucjach. Podczas transportu medycznego pacjenci muszą nosić osłonę ust i nosa.
- Prywatne uroczystości w wynajmowanych lub ogólnodostępnych pomieszczeniach: Maksymalna liczba uczestników 25 osób (lub dwa gospodarstwa domowe).
- Uroczystości w pomieszczeniach prywatnych: Szczególne zalecenie maksymalnie 15 osób (lub dwa gospodarstwa domowe).
- Godzina zamknięcia: W przypadku restauracji i miejsc rozrywki zaleca się miastom i gminom zamknięcie w godzinach od 23:00 do 6:00.
- Kontrole: Dalsze wzmocnienie działań kontrolnych organów regulacyjnych w przestrzeganiu środków „anty-koronawirusowych”.
Strefa czerwona (wskaźnik > 50)
Oprócz dotychczasowo wprowadzonych obostrzeń, dochodzą następujące:
- Wymóg dotyczący maski: Osłonę nosa i ust należy nosić dodatkowo na imprezach publicznych, w obiektach publicznych, podczas ceremonii pogrzebowych, w kościołach i podobnych pomieszczeniach i instytucjach – także na własnym, wyznaczonym miejscu. W przypadku szczególnie ruchliwych ulic i placów zaleca się noszenie maseczki. Przy usługach ambulatoryjnych oraz w warsztatach dla osób niepełnosprawnych wymagane jest noszenie maseczki.
- Prywatne uroczystości w wynajmowanych lub publicznych pomieszczeniach: maksymalnie 10 osób (lub 2 gospodarstwa domowe).
- Uroczystości w pomieszczeniach prywatnych: Zaleca się maksymalnie 10 osób (lub dwa gospodarstwa domowe).
- Godziny zamknięcia i zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych: restauracje i lokale rozrywkowe muszą być zamknięte od 23:00 do 6:00. Spożywanie w miejscach publicznych oraz dostarczanie alkoholu do bezpośredniego spożycia jest zabronione w godzinach od 23:00 do 6:00.
- Wydarzenia publiczne: Z reguły nie więcej niż 100 uczestników. Wszelkie dodatkowe zezwolenia, które zostały już wydane, będą ponownie rozpatrzony, a w razie potrzeby – zgody na nie zostaną cofnięte. Wyjątki wymagają specjalnej koncepcji higieny uzgodnionej z odpowiednim Urzędem ds. zdrowia.
- Urzędy ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego: koncentracja działań na kontrolowaniu zgodności zachowań z wprowadzonymi środkami.
Strefa ciemnoczerwona (wskaźnik > 75 lub, jeśli wskaźnik nadal rośnie w przeciągu ostatnich dziesięciu dni powyżej 50)
- Ograniczenia dotyczące kontaktów: maksymalnie pięć osób lub członków dwóch gospodarstw domowych może spotykać się w miejscach publicznych.
- Imprezy publiczne: Zezwolenia na wydarzenia publiczne, które zostały już wydane lub mają zostać wydane, muszą zostać sprawdzone pod kątem ścisłej normy i cofnięte w razie potrzeby.
Działania opisane w „koncepcji eskalacji zachorowań” są wiążące dla powiatów i wydzielonych miast. Muszą być odpowiednio wdrożone przez lokalnie odpowiedzialne władze sanitarne i regulacyjne.
Dalsze uchwały heskiego sztabu kryzysowego
- Zakaz zakwaterowania został w Hesji zniesiony. W ten sposób Hesja dołącza do zdecydowanej większości pozostałych krajów związkowych, które tego zakazu nie posiadały.
- Szkoły – rząd landowy będzie wspierał szkoły w zakupie filtrów powietrza i innych urządzeń do oczyszczania powietrza. Zwłaszcza sale lekcyjne, które nie mają możliwości dostatecznej wentylacji, powinny być taki sprzęt wyposażone.
- Przepisy dotyczące kwarantanny – z niewielkimi wyjątkami obowiązuje rozporządzenie w sprawie kwarantanny uzgodnione między rządem federalnym a landami. Oznacza to, że osoby podróżujące w sprawach zawodowych lub realizujące podróże niezbędnych z medycznego punktu widzenia, są zwolnione kwarantanny.
- Najważniejsza zmiana: Do tej pory można było po wjeździe do Hesji ze strefy ryzyka znieść obowiązek kwarantanny, robiąc w dniu wjazdu do Hesji test na obecność koronawirusa, np. na lotnisku we Frankfurcie. Tej możliwości od 8 listopada 2020 r. już nie będzie. Tego typu bezpłatne testy można przeprowadzić dopiero od piątego dnia po powrocie do Hesji. Do tego czasu podróżni z obszarów ryzyka muszą pozostać w kwarantannie.
Źródło – oświadczenie prasowe rządu Hesji: https://www.hessen.de/presse/pressemitteilung/weitere-corona-regeln-vorgestellt
[…] podjęto już wiele decyzji aby zapobiec w rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Kolejne restrykcje mają na celu jak najszybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w mieście. […]