Donosimy z posiedzen_wrzesien 2022

Posiedzenie Komisji ds. Edukacji

Na posiedzeniu Komisji miejskiej ds. Edukacji #Bildungsausschuss swoją pracę zaprezentowała Biblioteka Miejska #Stadtbücherei – sieć bibliotek publicznych, ok. 100 bibliotek szkolnych i #Fahrbibliothek bibliotekę mobilna w autobusie. Skorzystałam z tej okazji, żeby dowiedzieć się jak wygląda zapotrzebowanie na obcojęzyczne książki dla dzieci i młodzieży we Frankfurcie i jak radzi sobie z tym biblioteka miejska.

Posiedzenie (wreszcie!) przyniosło pozytywną decyzję w sprawie wniosku naszej inicjatywy Dialoginitiative dot. Okrągłego stołu na temat „nauczania języka pochodzenia (HSU)”, jak również „nowouznanych języków obcych” w szkołach. W niniejszym wniosku wnosiłam o uchwałę Rady Miasta przewidującą, że magistrat wstawi się na poziomie landowym za zorganizowaniem okrągłego stołu w sprawie HSU i nowouznanych języków obcych (od zeszłego też j. polski). Tak też się stanie. Magistrat przekaże teraz mój wniosek K98 (K98 to numer, który dostał wspomniany wniosek – zdjęcie poniżej) do rządu landowego. To zainicjuje procesy na poziomie landowym, z których skorzysta system HSU i tzw. nowouznanych języków obcych.

Antrag Dialoginitiative_K98
Antrag Dialoginitiative_K98

Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować radnemu Omarowi Shehata, który wspierał ww. wniosek naszej inicjatywy, oraz wszystkim radnym miejskim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Dowiedz się więcej na temat nauczania języka pochodzenia HSU w naszych pozostałych wpisach na blogu TUTAJ.

Posiedzenie Rady Miasta Frankfurtu

Posiedzenie Rady Miasta skupione była na następujących tematach: Katastrofalny stan okolic dworca,
balkonowe panele słoneczne i zwiększenie etatu dla straży pożarnej – to zaraz po alarmie przeciwpożarowym i ewakuacji radnych.

O tym, jak wyglądają okolice dworca każdy może się przekonać osobiście już od dawna. I wiadomo, że Frankfurt po prostu nie może sobie pozwolić na autoprezentację, która sugeruje bezradność i zaniedbanie.

Więcej o okolicy przydworcowej można przeczytać w prasie tutaj. Ostatnio prasa wzmogła zainteresowanie tematem, po tym jak dzielnicę zaczęli opuszczać przedsiębiorcy.

Posiedzenie Rady Obcokrajowców we Frankfurcie (KAV)

Na posiedzenie plenarne KAV zaprosiliśmy kierownictwo polsko-niemieckiego frankfurckiego publicznego żłobka i przedszkola Polanka. Ewa Źródlewska-Banachowicz i Karolina Sikora przedstawiły swoją placówkę – modelowy przykład udanej kooperacji inicjatywy rodzicielskiej i władz miejskich na rzecz wielojęzycznego wychowania dzieci.

Warto tutaj wspomnieć, że Frankfurt to pierwsze miasto w Hesji, gdzie dzieci mogą się wychowywać i kształcić z udziałem języka polskiego od żłobka, przez przedszkole, szkołę podstawową aż do matury- łącznie z oceną na świadectwie maturalnym.

Frankfurt to też niestety miasto, gdzie ciągle jeszcze zdarza się odradzanie rodzicom wychowania wielojęzycznego i rozróżnia lepsze i gorsze języki obce.

Więcej na temat nauczania języka polskiego oraz edukacji po polsku we Frankfurcie nad Menem przeczytasz na naszym blogu TUTAJ.

By Daj Znak Frankfurt

DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt to inicjatywa polityczna i społeczna jednoczącą Polonię we Frankfurcie nad Menem.
Tworzą ją wolontariuszki i wolontariusze którym zależy, żeby Polonia we Frankfurcie była bardziej zjednoczona i widoczna oraz reprezentuje jej interesy wobec lokalnych władz.

Podczas ostatnich wyborów komunalnych 14 marca 2021 roku frankfurcka Polonia wybrała swoją przedstawicielkę na poziomie polityki komunalnej: Barbarę Lange.

💬 Jeśli mają Państwo tematy czy problemy miejskie lub polonijne zapraszamy do kontaktu: kontakt@dajznak.blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *