Dotacja dla przedsiębiorców w Hesji w ramach Corona-Soforthilfe

Parę dni temu rząd Hesji ogłosił program pomocowy dla firm i przedsiębiorców „Corona-Soforthilfe”. Ponieważ wniosek online i cała procedura są dosyć skomplikowane, chcielibyśmy pomóc Ci w prawidłowym wypełnieniu zgłoszenia.

Formularz online: Corona-Soforthilfe

Formularz online jest zaprogramowany tak, aby ze względów bezpieczeństwa zamykał się automatycznie po 15 minutach braku aktywności. Dlatego wszystkie niezbędne dokumenty należy mieć przygotowane przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego w celu szybkiego i niezakłóconego złożenia wniosku. Wówczas procedura rozpatrywania wniosku może się natychmiast rozpocząć, a dotacja wypłacona w najkrótszym możliwym terminie.

Wniosek o natychmiastową pomoc składany jest wyłącznie na platformie internetowej utworzonej w tym celu przez Radę Regionalną Kassel – link do wniosku online znajdziesz na samym dole tego posta.

Informacje z Twojego wniosku zaczną być natychmiast przetwarzane, jeśli najpierw:

  • wypełnisz online i wydrukujesz wniosek
  • podpiszesz go
  • zeskanujesz wypełniony wniosek
  • odeślesz go wraz z niezbędnymi załącznikami oraz skanem swojego dowodu osobistego lub paszportu.

Żeby najlepiej przygotować się do złożenia wniosku online, przygotuj najpierw wszystkie wymagane dokumenty (najlepiej w formacie PDF – poszczególne pliki nie mogą przekraczać 3MB) :

  • Udokumentowane obroty za poprzedni rok
  • Dowód osobisty, paszport lub inny równoważny dokument: numer i skan strony głównej dokumentu

Dokumenty podatkowe w formie skanu:

  • jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą: ostatnia decyzja o wymiarze podatku dochodowego (Einkommensteuerbescheid)
  • w przypadku kilku przedsiębiorstw: ostatnia decyzja ustalająca podstawę opodatkowania (Feststellungsbescheid)
  • w przypadku spółek osobowych: ostatnia decyzja ustalająca podstawę opodatkowania (Feststellungsbescheid)
  • w przypadku spółek handlowych: ostatnie rozliczenie podatku obrotowego (Umsatzsteuerbescheid) – jeśli nie jest dostępne: ostatnie zgłoszenie/deklaracja podatku obrotowego (Umsatzsteuervoranmeldung) lub tzw. Transferticket z systemu ELSTER
  • dla wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 5 pracowników: ostatnie zgłoszenie podatku od wynagrodzenia (Lohnsteueranmeldung)
  • Numer podatkowy
  • Adres, numer telefonu, adres e-mail
  • Rachunek bankowy (firmowy) w IBAN, BIC i nazwa banku
  • Liczba pracowników z odpowiednim tygodniowym czasem pracy i w przeliczeniu na tzw. ekwiwalenty pełnego czasu pracy (informacje na ten temat znajdują się w poniższej części tego posta)
  • Krótki opis w jaki sposób powstały trudności w płynności finansowej
  • Kwota zaległości finansowych (Liquiditätsengpass)

WAŻNE! Pomoc finansowa jest dostępna dla przedsiębiorców i firm, które wpadły w finansowe tarapaty wyłącznie ze względu na pandemię koronowirusa. Każdy przedsiębiorca będzie musiał udowodnić swoją aktualną sytuację finansową, np.:

  • przez wykazanie spadku zleceń przed i po 11 marca 2020
  • przez zestawienie dochodów z marca 2019 i marca 2020
  • jeśli jego działalność została ograniczona urzędowo
  • jeśli jego płynność finansowa nie jest wystarczająca do pokrycia krótkoterminowych zobowiązań, np. płacenie czynszu za lokal firmy lub dzierżawy, rat za sprzęt firmowy.

Informacje nt. składania wniosków na stronie Ministerstwa Gospodarki Hesji:

https://wirtschaft.hessen.de/wirtschaft/corona-info/soforthilfe-fuer-selbststaendige-freiberufler-und-kleine-betriebe

Instrukcja wypełniania wniosku w języku niemieckim:

https://rp-kassel.hessen.de/sites/rp-kassel.hessen.de/files/Ausf%C3%BCllhilfe%20zum%20Corona-Soforthilfe-Antrag_RPK_20-03-30_1.pdf

Strona, na której można składać wnioski:

https://portal-civ-cor.ekom21.de/civ-cor.public/start.html

Wnioski można składać do 31 maja 2020, od poniedziałku do niedzieli w godz. 6:00 – 24:00. Ze względów technicznych składanie wniosków między północą godz. 6:00 rano nie będzie możliwe.

Informacje na temat obliczania liczby pracowników – tzw. ekwiwalentu pełnego czasu pracy

Liczbę pracowników należy przeliczyć na ekwiwalenty pełnego czasu pracy, w rozbiciu na odpowiedni regularny tygodniowy czas pracy. Osoby, które pracują do 20 godzin tygodniowo liczone są po połowie (współczynnik 0,5), osoby, które pracują do 30 godzin włącznie liczone są po trzech czwartych (współczynnik 0,75). Wszystkie osoby pracujące więcej liczy się jako pełnoetatowe. Do pracowników pracujących na podstawie mini-job 450 euro stosuje się współczynnik 0,3. Stażyści liczą się jako pełnoetatowi pracownicy.

Przykład: Jesteś dyrektorem zarządzającym i masz trzech pracowników pracujących po 18 godzin tygodniowo, dwóch po 25 godzin i czterech po więcej niż 30 godzin. Masz też trzech pracowników zatrudnionych na podstawie 450 euro. Ich etaty należy obliczyć w następujący sposób:
3 pracowników x 0,5 = 1,5
2 pracowników x 0,75 = 1,5
4 pracowników x 1 = 4,0
3 pracowników x 0,3 = 0,9
Wynik: 7,9 etatu + Ty jako dyrektor zarządzający = 8,9.

Wniosek online

Życzymy dużo cierpliwości i powodzenia w wypełnianiu wniosku! Serwery są obciążone i trzeba długo czekać na połączenie formularzem. Masz jakieś dodatkowe pytania? Napisz do nas, postaramy się pomóc!

Stan: 30.03.2020. Sprawdź, czy masz aktualną wersję wniosku – adres strony, na której będzie dostępny wniosek online, może zmieniać!

DAJ ZNAK_Avatar

By Inga Chorzewska

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy na wybory w marcu 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając naszą listę;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

One thought on “Dotacja dla przedsiębiorców w Hesji w ramach „Corona-Soforthilfe”: techniczne informacje dotyczące zgłoszenia online”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *