programy pomocowe dla przedsiębiorców

Wszyscy wiemy, że pandemia koronawirusa dotknęła nas nie tylko w strefie kontaktów prywatnych. 

Dlaczego pomoc dla przedsiębiorców?

Także wielu przedsiębiorców i pracodawców utraciło poważną część przychodów poprzez regulacje nakazujące zamknięcie pewnych stref gospodarki, jak restauracje, salony kosmetyczne i wiele innych, często pominiętych w przepisach prawa, ale jednak pośrednio dotkniętych przez utraty przychodów innych przedsiębiorców. Przykład: prywatna pralnia świadcząca usługi dla hotelu, który musiał zamknąć się na turystów od listopada 2020. Co prawda działalność pralni nie została bezpośrednio zakazana, ale poprzez znaczą utratę przychodów przez jej głównego klienta (hotel) również pralnia musi pozostać zamknięta. 

Pomocną dłoń do przedsiębiorców poszkodowanych przez koronawirusa wyciąga rząd niemiecki, na poziomie federalnym (rząd w Berlinie) oraz kraju związkowego (rząd Hesji dla Frankfurtu).

Aktualnie bądź w najbliższej przyszłości przedsiębiorcy z Frankfurtu mogą się ubiegać o następujące dopłaty lub rekompensaty:

Überbrückungshilfe II (skrót: ÜBH2)

Program obejmujący 4 miesiące wrzesień – grudzień 2020.

 1. Termin składania wniosków: 31.03.2021
 2. Najpóźniejszy dzień otworzenia działalności gosp.: 31.10.2019.
 3. Podstawa wyliczenia świadczenia: 90%, 60% lub 40% kosztów stałych, w zależności od tego, jaki spadek dochodów wykaże przedsiębiorca w miesiącach kwiecień do sierpień 2020 w porównaniu z analogicznym okresem 2019.
 4. Koszty muszą być z następującej listy:
  • Czynsz i opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości komercyjnych
  • Dalsze koszty najmu nieruchomości komercyjnych
  • Odsetki od kredytów i pożyczek dla przedsiębiorców
  • Część rat leasingowych
  • Naprawy i konserwacje majątku trwałego
  • Rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie, czyszczenie i środki higieny
  • Podatki od nieruchomości
  • Opłaty licencyjne
  • Ubezpieczenia, abonamenty i inne koszty stałe
  • Koszty sprawdzającego trzeciego (np. doradcy podatkowego) w związku z wnioskiem o ÜBH2
  • Koszty zatrudnienia (ryczałtowo 20% powyższych kosztów
  • Koszty uczniów (Auszubildende)
  • Koszty przełożonych podróży służbowych
 5. Sposób składania wniosków: tylko za pomocą tzw. sprawdzającego trzeciego, czyli doradcy podatkowego, adwokata, itp.
 6. Co należy przygotować: niezależnie od sposobu złożenia wniosku, do wypełnienia wniosku potrzebne będą Twoje dane osobowe, numer konta, numery identyfikacji podatkowej oraz dane nt. wielkości Twoich przychodów w 2019 i 2020 roku (rzeczywiste za 2019, i lub szacunkowe za 2020).
 7. Czas oczekiwania: w zależności od skomplikowania przypadku. Trudniejsze przypadki oraz większe kwoty są dokładniej sprawdzane i proces decyzyjny może się wydłużyć do kilku tygodni.
 8. Więcej informacji: https://www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de/UBH/Navigation/DE/Dokumente/FAQ/Ueberbrueckungshilfe-II/ueberbrueckungshilfe-ll.html

Novemberhilfe

O tym programie pisaliśmy już w artykule pt. Novemberhilfe. Dla przypomnienia:

 1. Termin składania wniosków: 31.04.2021
 2. Najpóźniejszy dzień otworzenia działalności gosp.: 31.10.2020.
 3. Podstawa wyliczenia świadczenia: 75% przychodów utraconych wskutek pandemii w listopadzie 2020 (max. 29 dni) w porównaniu do okresu porównawczego sprzed 2.11.2020. Do wyboru: listopad 2019, cały 2019 rok (tylko dla jednoosobowej działalności gospodarczej), październik 2020 lub cały okres od założenia działalności gosp. do 31.10.2020.
 4. Sposób składania wniosków: własnoręcznie bezpośrednio przez portal https://direktantrag.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de (tylko do kwoty pomocy 5.000€, potrzebny certyfikat ELSTER), lub za pomocą tzw. sprawdzającego trzeciego, czyli doradcy podatkowego, adwokata, itp. – tu maksymalna kwota dotacji to 1.000.000€.
 5. Co należy przygotować: niezależnie od sposobu złożenia wniosku, do wypełnienia wniosku potrzebne będą Twoje dane osobowe, numer konta, numery identyfikacji podatkowej oraz dane nt. wielkości Twoich przychodów w 2019 i 2020 roku (rzeczywiste za 2019, i lub szacunkowe za 2020).
 6. Czas oczekiwania: w najłatwiejszych przypadkach, już nawet po 1 dniu dostaniesz decyzję nt. przyznania całego świadczenia w przypadku wniosków bezpośrednich do 5.000€ lub do 50.000€ / 50% zaliczki na poczet świadczenia, które Ci przysługuje przez wniosek sprawdzającego trzeciego. Trudniejsze przypadki oraz większe kwoty są dokładniej sprawdzane i proces decyzyjny może się wydłużyć do kilku tygodni.
 7. Więcej informacji: https://www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de/UBH/Redaktion/DE/FAQ/ausserordentliche-wirtschaftshilfe.html

Dezemberhilfe

Program analogiczny do Novemberhilfe, ale dotyczy utraty przychodów w miesiącu grudniu 2020.

 1. Termin składania wniosków: 30.04.2021
 2. Podstawa wyliczenia świadczenia: utrata przychodów wskutek pandemii w grudniu 2020 (max. 31 dni) w porównaniu do okresu porównawczego sprzed 2.11.2020. Do wyboru: grudzień 2019, cały 2019 rok (tylko dla jednoosobowej działalności gosp.), październik 2020 lub cały okres od założenia działalności gosp. do 31.10.2020.
 3. Reszta jak wyżej w Novemberhilfe.

Überbrückungshilfe III (ÜBH3)

To przedłużenie programu ÜBH2 na miesiące styczeń – czerwiec 2021, obejmuje również listopad i grudzień 2020 dla wnioskodawców, którzy nie wystąpili o Novemberhilfe i/lub Dezemberhilfe. W porównaniu do ÜBH2, program ulepszono, rozszerzono zakres i zwiększono kwoty wsparcia.

 1. Termin składania wniosków: od lutego 2021, program jest jeszcze w przygotowaniu.
 2. Podstawa wyliczenia świadczenia: 90%, 60% lub 40% kosztów, w zależności od tego, jaki spadek dochodów wykaże przedsiębiorca w miesiącach kwiecień do grudzień 2020 w porównaniu z analogicznym okresem 2019. Są też inne kryteria kwalifikacyjne dla wyjątkowych sytuacji, których dokładne opisanie wykracza poza ramy tego artykułu.
 3. Koszty podlegające dofinansowaniu to w szczególności:
  • Czynsz i opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości komercyjnych
  • Finansowanie
  • Amortyzacja (do 50%)
  • Adaptacje budowlane, renowacje i modernizacje budynków w celach poprawy standardów higieny do 20.000€
  • Koszty marketingu i reklamy
  • Dodatkowe zwroty kosztów dla przedsiębiorców z branż biur podróży, pirotechniki, handlu detalicznego oraz eventów i kultury.
 4. Sposób składania wniosków: tylko za pomocą tzw. sprawdzającego trzeciego, czyli doradcy podatkowego, adwokata, itp. Wyjątkiem jest tzw. Neustarthilfe, opisana poniżej.
 5. Co należy przygotować: niezależnie od sposobu złożenia wniosku, do wypełnienia wniosku potrzebne będą Twoje dane osobowe, numer konta, numery identyfikacji podatkowej oraz dane nt. wielkości Twoich przychodów w 2019, 2020 i 2021 roku (rzeczywiste za 2019, i lub szacunkowe za 2020 i 2021).
 6. Czas oczekiwania: w najłatwiejszych przypadkach, już nawet po 1 dniu dostaniesz decyzję nt. przyznania do 50% zaliczki na poczet świadczenia, które Ci przysługuje przez wniosek sprawdzającego trzeciego. Trudniejsze przypadki oraz większe kwoty są dokładniej sprawdzane i proces decyzyjny może się wydłużyć do kilku tygodni.
 7. Więcej informacji: https://www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de/UBH/Redaktion/DE/Textsammlungen/ueberbrueckungshilfe-lll.html

Neustarthilfe

Część opisanego powyżej programu ÜBH3, skierowana do niedawno powstałych przedsiębiorstw indywidualnych (Solo-Selbstständige).

 1. Termin składania wniosków: jeszcze nieznany, program jest dopiero w przygotowaniu. Prawdopodobnie luty 2021.
 2. Podstawa wyliczenia świadczenia: program ma zamknąć lukę w ÜBH3 dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy mają mało kosztów stałych do wykazania. Dofinansowanie będzie wyliczone jako 75% przychodów utraconych wskutek pandemii w okresie grudzień 2020 do czerwiec 2021 (7 miesięcy) w porównaniu do okresu porównawczego zdefiniowanego jako 7x średni miesięczny obrót z 2019 roku. Max. 7.500€.
 3. Sposób składania wniosków: własnoręcznie bezpośrednio przez portal https://direktantrag.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de (tylko do kwoty 7.500€, potrzebny certyfikat ELSTER.
 4. Co należy przygotować: niezależnie od sposobu złożenia wniosku, do wypełnienia wniosku potrzebne będą Twoje dane osobowe, numer konta, numery identyfikacji podatkowej oraz dane nt. wielkości Twoich przychodów w 2019 i 2020 roku (rzeczywiste za 2019, i lub szacunkowe za 2020 i 2021).
 5. Czas oczekiwania: w najłatwiejszych przypadkach, już nawet po 1 dniu dostaniesz decyzję nt. przyznania całego świadczenia w przypadku wniosków bezpośrednich do 7.500€. Trudniejsze przypadki są dokładniej sprawdzane i proces decyzyjny może się wydłużyć do kilku tygodni.
 6. Więcej informacji: https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Standardartikel/Themen/Schlaglichter/Corona-Schutzschild/2020-11-05-faq-ausserordentliche-wirtschaftshilfe.html

Programy pomocowe dla przedsiębiorców – podsumowanie

Überbrückungshilfe II i III, November- i Dezemberhilfe oraz Neustarthilfe to ważne instrumenty wsparcia przedsiębiorców dotkniętych finansowo skutkami pandemii koronawirusa. Niewątpliwą zaletą programów jest możliwość prawie natychmiastowego wsparcia w przypadku małych kwot. Ponadto nowsze programy (Überbrückungshilfe III i Neustarthilfe) zostały ulepszone i rozbudowane wskutek doświadczeń zebranych przy realizacji starszych programów (Überbrückungshilfe II, November- i Dezemberhilfe).

W Daj Znak zrzeszamy także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, niektóre z nich mają doświadczenia z ÜBH2, Novemberhilfe, Dezemberhilfe i innymi programami pomocy „koronowej” z pierwszej ręki.

Nie prowadzimy działalności doradczej, ale chętnie poznamy się Tobą w celu wymiany doświadczeń – tworzymy bazę wiedzy w formie opisów studium przypadku (case studies) i wymieniamy się tą wiedzą w grupie. Zgłoś się do nas, jeśli chcesz poznać inne osoby prowadzące działalność gospodarczą i skorzystać z ciekawych informacji.

DAJ ZNAK_Avatar

By Dariusz Kalinowski

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *