Novemberhilfe – natychmiastowa pomoc finansowa

Już 28.10, kiedy rząd federalny ogłosił w Niemczech rozporządzenie zwane potocznie „Lockdown light”, wiadomo było, że wiele przedsiębiorców poniesie z tego powodu straty finansowe. Jeżeli i Ty zaliczasz się do tej grupy, rząd federalny przygotował dla Ciebie specjalny program nadzwyczajnej pomocy finansowej, zwany w skrócie Novemberhilfe. Wnioski można składać już od kilku dni i tylko do 31.01.2021, a środki finansowe można otrzymać nawet na następny dzień od złożenia wniosku!

Novemberhilfe: kto się kwalifikuje?

Środki finansowe mogą dostać firmy i zakłady (wszystkie formy prawne), osoby fizyczne prowadzące działalność gosp. (zarówno Gewerbe jak i wolne zawody), niezależnie od ilości zatrudnianych osób. Warunkiem jest wykazanie, że poniosło się straty finansowe (znaczny spadek obrotów) związany z pandemią Coronavirusa. Można to wykazać w jeden z 4 sposobów:

  1. Bezpośrednio poszkodowani: Wnioskodawca musiał zamknąć działalność w listopadzie bezpośrednio wskutek przepisów z dnia 28.10 (np. restauracje z obsługą, hotele dla turystów),
  2. Pośrednio poszkodowani: firmy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gosp., którzy w sposób udokumentowany i regularny uzyskują co najmniej 80% przychodów od firm bezpośrednio poszkodowanych (np. pralnia świadcząca usługi dla hoteli turystycznych)
  3. Pośrednio poszkodowani przez podmioty trzecie: firmy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gosp., którzy w sposób udokumentowany i regularny uzyskują co najmniej 80% przychodów od firm bezpośrednio poszkodowanych, ale robią to na zlecenie pośrednika, np. organizatora imprez.
  4. Firmy mieszane: uzyskują co najmniej 80% dochodów na więcej niż jeden sposób wymieniony powyżej.

Jaka jest wysokość pomocy finansowej?

Co do zasady, rząd zwróci 75% utraconych dochodów, wykazanych w stosunku do okresu porównawczego. Kwota ta będzie pomniejszona o dochody uzyskane mimo pandemii w listopadzie 2020, ale tylko jeżeli pochodzą one z działalności ograniczonej przez ww. rozporządzenie i tylko o kwotę wykraczającą poza 25% przychodów z okresu porównawczego. Poza tym odliczone zostaną środki uzyskane już z innych programów publicznych na walkę ze skutkami finansowymi pandemii (jak „Überbrückungshilfe II“) oraz z ubezpieczeń.

Jako okres porównawczy ustalony został listopad 2019. Od tej reguły są wyjątki:

  • Jeżeli osoba prowadząca indywidualną działalność gosp. nie osiągnęła dochodów w listopadzie 2019, można przyjąć proporcjonalnie cały rok 2019 za okres porównawczy.
  • Jeżeli jednoosobowa działalność gosp. została założona między 01.11.2019 a 30.09.2020, to za okres porównawczy można przyjąć październik 2020 lub proporcjonalnie, cały okres od założenia działalności gosp. do 31.10.2020.

Jakie są niezbędne kroki?

Jeżeli się kwalifikujesz, oszacuj, ile pomocy możesz dostać. Miej pod ręką dokumenty księgowe.

  • Jeżeli jesteś przedsiębiorcą indywidualnym, posiadasz certyfikat ELSTER używany m.in. do komunikacji elektronicznej z niemieckim Urzędem Skarbowym i kwota Twojej pomocy będzie wynosić 5.000€ lub mniej, wniosek do Novemberhilfe możesz złożyć bezpośrednio na stronie internetowej. W niewymagających dalszego wyjaśniania przypadkach dostaniesz potwierdzenie przyznanej kwoty w… kilka minut na podany adres e-mail, a wypłatę na następny dzień.
  • W pozostałych przypadkach, musi to za Ciebie zrobić uprawniony trzeci podmiot, np. doradca podatkowy lub adwokat. W tym przypadku, możesz uzyskać decyzję o wypłacie max. 50% ale nie więcej niż 10.000€ w ciągu kilku minut od złożenia wniosku, a pozostałą część kwoty pomocy po sprawdzeniu Twoich danych przez pracowników instytucji delegowanych przez rząd federalny do sprawdzania takich wniosków.

Cała komunikacja pomiędzy rządem a uprawnionymi podmiotami trzecimi również odbywa się online.

Podsumowanie – natychmiastowa pomoc finansowa

Novemberhilfe to ważny instrument wsparcia przedsiębiorców dotkniętych finansowo skutkami pandemii koronawirusa. Niewątpliwą zaletą programu jest możliwość prawie natychmiastowego wsparcia w przypadku małych kwot.

W Daj Znak zrzeszamy także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, niektóre z nich mają doświadczenia z Novemberhilfe i innymi programami pomocy Coronowej z pierwszej ręki.

Nie prowadzimy działalności doradczej, ale chętnie poznamy się Tobą w celu wymiany doświadczeń – tworzymy bazę wiedzy w formie opisów studium przypadku (case studies), i wymieniamy się tą wiedzą w grupie. Zgłoś się do nas, jeśli chcesz poznać inne osoby prowadzące działalność gospodarczą i skorzystać z ciekawych informacji.

Zobacz także

DAJ ZNAK_Avatar

By Dariusz Kalinowski

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

3 thoughts on “Novemberhilfe – natychmiastowa pomoc finansowa dla osób prowadzących działalność gosp. dotkniętych pandemią koronawirusa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *