Rowerowy savoir vivre we Frankfurcie

Masz rower i lubisz poruszać się nim po mieście? Właśnie przyjechałaś/łeś z Polski i dziwisz się, jak różne zasady obyczajowe wokół tematu rowerów panują w Niemczech? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy mini poradnik, czyli rowerowy savoir vivre we Frankfurcie, który ułatwi Ci bezpieczne, bezkolizyjne i swobodne poruszanie się rowerem po naszym pięknym mieście. Ruszamy w drogę!

Kierunek jazdy na ścieżkach rowerowych i piesi

W Niemczech dużą wagę przywiązuje się do porządku: znaki na ścieżkach rowerowych wskazują, w jakim kierunku mogą poruszać się rowerzyści. Biada tym, którzy jada pod prąd! Uwagi zdenerwowanych przechodniów, kiedy jedziesz pod prąd lub wjeżdżasz rowerem na chodnik, to tylko drobnostka w porównaniu z wybuchami innych rowerzystów, który dbają o prawidłowe zasady na trasie J

Rowerzyści mają pierwszeństwo na ścieżkach rowerowych. Zdarza się jednak, że na ścieżce znajdą się piesi – ważne jest wiec dostosowanie prędkości, zwłaszcza w mieście i wyrozumiałość J

Jazda na rowerze w kasku oraz podstawowe wyposażenie

W Niemczech nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku. Obowiązkowymi elementami wyposażenia roweru są natomiast światła przednie (białe) i tylne (czerwone) oraz dzwonek. Policja może nie być zadowolona, kiedy ktoś zapomni o włączeniu świateł po zmroku!

Rower i jazda pod wpływem alkoholu

1,6 promila to w Niemczech próg całkowitej niezdolności do jazdy na rowerze. Nie oznacza to jednak wcale, że dozwolona jest jazda pod wpływem alkoholu poniżej tej granicy! W razie wypadku, fakt bycia po spożyciu alkoholu będzie miał znaczący wpływ na ustalenie odpowiedzialności oraz wysokości kary.

Frankfurt: parkujemy rower w mieście

Rowerzyści w mieście mogą przypinać rowery w wyznaczonych miejscach: do ulokowanych w wielu miejscach stojaków, parkingów rowerowych, ramp itp. Dozwolone jest również przypinanie rowerów w innych miejscach infrastruktury miejskiej, jak słupy, ploty i ogrodzenia. Należy jednak zawsze szanować prośby o nieparkowanie w określonych miejscach (np. przed wejściem na czyjąś posesję lub wzdłuż wąskiego chodnika) i nie blokować przejścia lub przejazdu.

Potrzebujesz zostawić swój rower na dłużej? Nie ma problemu: na Hauptbahnhof jest specjalny, długoterminowy parking dla rowerów. Podobny parking dla rowerów znajduje się również na Konstablerwache, obok wejścia do metra.

Jeśli o parkowaniu mowa, to należy wspomnieć o zabezpieczeniu przed kradzieżą. A kradzieże rowerów to zmora mieszkańców Frankfurtu L Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tzw. łańcuchów rowerowych, wybór zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych.

Dodatkowych informacji na temat nowych ścieżek rowerowych we Frankfurcie, poruszania się rowerem przez dzieci czy e-mobilności uzyskasz na oficjalnym portalu dotyczącym jazdy rowerem nad Menem urzędu Miasta Frankfurt.

Zatem szerokiej ścieżki rowerowej i przyjaznych współtowarzyszy jednośladowych wycieczek!

Zobacz również:

By Daj Znak Frankfurt

DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt to inicjatywa polityczna i społeczna jednoczącą Polonię we Frankfurcie nad Menem.
Tworzą ją wolontariuszki i wolontariusze którym zależy, żeby Polonia we Frankfurcie była bardziej zjednoczona i widoczna oraz reprezentuje jej interesy wobec lokalnych władz.

Podczas ostatnich wyborów komunalnych 14 marca 2021 roku frankfurcka Polonia wybrała swoją przedstawicielkę na poziomie polityki komunalnej: Barbarę Lange.

💬 Jeśli mają Państwo tematy czy problemy miejskie lub polonijne zapraszamy do kontaktu: kontakt@dajznak.blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *