Utworzenie Izby Pamięci KZ-Katzbach

Dnia 27 stycznia 2021 roku, obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Czy wiesz, że również we Frankfurcie istnieje wiele miejsc historycznych związanych z Polakami oraz naszą obecnością tutaj? Niestety niewiele z nich doczekało się godnego upamiętnienia i większość z nich pozostaje do tej pory w cieniu historii i na marginesie społecznej świadomości.

Mowa tu przede wszystkim o frankfurckim obozie pracy KZ-Katzbach, na terenie którego zginęło ponad 500 polskich ofiar, głównie uczestników Powstania Warszawskiego, zamordowanych brutalną pracą lub podczas tzw. Marszu Śmierci. Obóz ten pozostaje jednym z nielicznych, które do tej pory nie doczekały się godnego miejsca pamięci! Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule KZ-Katzbach: Kiedy powstanie Izba Pamięci o obozie koncentracyjnym we Frankfurcie?

Co robimy w celu utworzenia Izby Pamięci KZ-Kazbach

Od początku swojej działalności aktywnie działamy na rzecz przywrócenia polskiej historii we Frankfurcie jej należytego miejsca i utworzenia miejsca pamięci KZ-Katzbach:

  • Bierzemy udział w spotkaniach naukowych, prezentujących badania dotyczące obozu oraz w wydarzeniach kulturalnych, powstałych na kanwie tej historii;
  • Uczestniczymy w uroczystościach i ważnych rocznicach, upamiętniających te wydarzenia;
  • Jesteśmy w stałym kontakcie z instytucjami i organizacjami niemieckimi, dbającymi o to, aby miasto Frankfurt oddało swoim ofiarom należytą cześć;
  • Regularnie spotykamy się na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły polskich ofiar i pielęgnujemy ich groby, dbając aby pamięć o nich nie zginęła wraz z pokrywającą groby warstwą mchu i brudu.

Zagłosuj na listy „DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt” w wyborach do Rady Obcokrajowców (KAV) oraz Rady Miasta Frankfurt, które odbędą się 14.03.2021 roku, a razem nagłośnimy ten temat i nawet mamy realną szansę utworzenia Izby Pamięci o obozie koncentracyjnym KZ-Katzbach we Frankfurcie.

By Daj Znak Frankfurt

DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt to inicjatywa polityczna i społeczna jednoczącą Polonię we Frankfurcie nad Menem.
Tworzą ją wolontariuszki i wolontariusze którym zależy, żeby Polonia we Frankfurcie była bardziej zjednoczona i widoczna oraz reprezentuje jej interesy wobec lokalnych władz.

Podczas ostatnich wyborów komunalnych 14 marca 2021 roku frankfurcka Polonia wybrała swoją przedstawicielkę na poziomie polityki komunalnej: Barbarę Lange.

💬 Jeśli mają Państwo tematy czy problemy miejskie lub polonijne zapraszamy do kontaktu: kontakt@dajznak.blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *