Izba Pamięci o KZ Katzbach

Frankfurcka Rada Obcokrajowców (KAV Frankfurt am Main) w ostatnich latach przeprowadziła szereg działań przeciwko antysemizmowi. Jednym z nich jest kampania na rzecz obowiązkowych wycieczek szkolnych do miejsc pamięci obozów koncentracyjnych. KAV postuluje, aby uczniowie uczęszczający do szkół we Frankfurcie obowiązkowo składali wizyty w Miejscach Pamięci przy obozach koncentracyjnych – dziś prawie wszystkie frakcje w Radzie Miasta (Stadtverordnetenversammlung) wspierają ten zamysł (więcej na ten temat pisze Frankfurt Live – przeczytaj tutaj). W tym celu należy utworzyć Izbę Pamięci o obozie koncentracyjnym KZ-Katzbach we Frankfurcie, którą to ideę postuluje nie tylko Daj Znak ale również szereg innych stowarzyszeń i organizacji zarówno po stronie niemieckiej jak i polskiej.

Idea utworzenia Izby Pamięci

Aby obowiązkowe zwiedzanie obozów koncentracyjnych było możliwe, konieczne jest jednak najpierw utworzenie „Izby Pamięci”. O frankfurckim obozie koncentracyjnego KZ-Katzbach do dnia dzisiejszego przypomina jedynie mała tablica wmurowana w budynek dawnej fabryki Adlera – siedziby obozu we frankfurckiej dzielnicy Gallus. Tablicę tą niestety jest łatwo przeoczyć, a wąski chodnik oddzielający budynek od ruchliwej ulicy nie jest dogodnym miejscem do obchodzenia uroczystości upamiętniających ofiary KZ-Katzbach. Obóz ten pozostaje jednym z nielicznych, które jeszcze nie doczekały się miejsca pamięci.

Komu i dlaczego zależy na upamiętnieniu KZ-Katzbach

Tymczasem ok. 90% czyli ponad 500 osób ofiar KZ-Katzbach to Polacy, wywiezieni do pracy przymusowej we Frankfurcie nad Menem po upadku Powstania Warszawskiego. Pisaliśmy o tym miejscu oraz o miejscu pochówku Polaków na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie w naszym poście w maju dotyczącym polskich śladów II wojny światowej we Frankfurcie.

Od ponad dwudziestu lat o powstanie Izby Pamięci w tym miejscu starają się dwie niemieckie inicjatywy: Leben und Arbeiten in Gallus und Griesheim e. V. – LAGG oraz Förderverein Errichtung einer Gedenk- und Bildungsstätte KZ Katzbach. Z polskiej strony oficjalne rozmowy prowadzą przedstawiciele Konsulat Generalny RP w Kolonii / Generalkonsulat der RP in Köln – Konsul Generalny Jakub Wawrzyniak. Utworzenie Izby Pamięci wspiera również Kierowniczka Działu Kultury Miasta Frankfurt (Kulturdezernentin dr Ina Hartwig z FRANKFURT & CULTURE, jednak rządzące w Hesji partie CDU i Zieloni nie wydają się aktywnie wspierać pomysłu.

Również Daj Znak śledzi rozwój wydarzeń i bierze czynny udział w publicznych dyskusjach na ten temat – przeczytaj więcej o naszych działaniach w poście nt. wyników pracy badawczej na temat frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach/Adlerwerke. Postulujemy nie tylko utworzenie Izby Pamięci – chcemy też, aby temat frankfurckiego obozu „zagłady przez pracę” należał do programu nauczania wszystkich frankfurckich szkół średnich w ramach lekcji historii o II wojnie światowej. Członkowie naszej organizacji kandydują do Rady Obcokrajowców – jeśli dostaniemy się do niej, będziemy się starali o nagłośnienie tej sprawy i konkretną zmianę w tym obszarze.

Co sądzisz o tym postulacie? Uważasz, że mamy szansę zawalczyć o ten temat? Podziel się z nami swoimi uwagami z komentarzach!

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

2 thoughts on “KZ-Katzbach: Kiedy powstanie Izba Pamięci o obozie koncentracyjnym we Frankfurcie?”
  1. […] Na zaproszenie Barbary Lange w tym dniu obecna była Ulla Diekmann ze stowarzyszenia ‚LAGG’ (Leben und Arbeiten in Gallus und Griesheim e.V.), które przez ostatnie 30 lat, mimo oporu władz miasta, prowadziło starania o utrzymanie w pamięci historii obozu. Na obchody przybył również Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak, który przypomniał starania o utworzenie Izby Pamięci w miejscu obozu, czyli w zakładach Adlera (Frankfurt Gallus). Wyraził również nadzieję, że niedługo będziemy mogli oddać cześć pamięci polskich ofiar II Wojny Światowej w samym budynku obozu KZ „Katzbach”. […]

  2. […] Mowa tu przede wszystkim o frankfurckim obozie pracy KZ-Katzbach, na terenie którego zginęło ponad 500 polskich ofiar, głównie uczestników Powstania Warszawskiego, zamordowanych brutalną pracą lub podczas tzw. Marszu Śmierci. Obóz ten pozostaje jednym z nielicznych, które do tej pory nie doczekały się godnego miejsca pamięci! Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule KZ-Katzbach: Kiedy powstanie Izba Pamięci o obozie koncentracyjnym we Frankfurcie? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *