Czyszczenie płyt nagrobnych Polaków - ofiar II wojny światowej

2 czerwca br. grupa wolontariuszy z Daj Znak Frankfurt przeprowadziła czyszczenie płyt nagrobnych Polaków – ofiar II Wojny Światowej – znajdujących się na cmentarzu głównym we Frankfurcie nad Menem, w Gewann X (dokładna lokalizacja). Znajduje się tam pomnik oraz 27 płyt nagrobnych. O tym polskim miejscu pamięci pisaliśmy już wcześniej w naszym poście na temat polskich śladów II wojny światowej we Frankfurcie.

Płyty wykonano z charakterystycznego dla tutejszego regionu czerwonego piaskowca. Nie są więc one odporne na zabrudzenia atmosferyczne oraz organiczne (mchy, glony, grzyby). Po pierwszym etapie prac czyszczenia, dużą część zabrudzeń udało się już usunąć z płyt nagrobnych Polaków. Przez to wygrawerowane na nich nazwiska i daty są bardziej czytelne.

Historia zapisana na płytach nagrobnych

Płyty zawierają często więcej niż jedno nazwisko, wśród nich są również kobiece. Data śmierci przypada każdorazowo na okres wojny. Niektórzy zmarli bardzo młodo, tak jak Maria Schack, którą pochowano tu w wieku 19 lat. Brzmienie części nazwisk jest zbliżone do języka rosyjskiego, mimo to pod nazwiskami każdorazowo wygrawerowano napis „POLEN”.

Nie znamy dokładnej historii ludzi kryjących się za nazwiskami. Część z nich prawdopodobnie przebywała we Frankfurcie na robotach przymusowych. Jednakże aby dowiedzieć się więcej nasi wolontariusze razem z Małgorzatą Szemik-Dzidt zajmą się przyporządkowaniem nazwisk z płyt do list, które otrzymaliśmy z Konsulatu Generalnego RP w Kolonii.

Czyszczenie płyt nagrobnych Polaków we Frankfurcie, 2.06.2020

Co sądzisz o całej akcji czyszczenia płyt nagrobnych Polaków?

Byłabyś/byłbyś skłonny włączyć się następnym razem i pomóc nam w czyszczeniu pozostałych płyt? Jest jeszcze dużo do zrobienia!

Szukamy chętnych do pomocy

Osoby chętne do pomocy przy kolejnych etapach prac oraz firmy posiadające maszyny do piaskowania kamienia zapraszamy do kontaktu z nami.

Czyszczenie płyt nagrobnych Polaków we Frankfurcie przeprowadzili: Piotr Kudla, Magdalena Okońska, Barbara Lange, Anna Olekszyk (na zdjęciu od lewej) oraz Ilona Abobeleira i Gabriela Kudla.

Czyszczenie płyt nagrobnych ofiar II wojny światowej_Wolnatriusze Daj Znak (1)
DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

One thought on “Czyszczenie płyt nagrobnych Polaków we Frankfurcie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *