Polskie ślady II wojny światowej we Frankfurcie_Cmentarz Główny

Zakończenie II Wojny Światowej i polskie ofiary nazistowskiego reżimu można upamiętnić we Frankfurcie, gdzie dla wielu naszych Rodaków śmierć zakończyła okres nadziei na wolną Polskę.

Inicjatywa Daj Znak odwiedziła dzisiaj wybrane miejsca pamięci.

Cmentarz Główny we Frankfurcie, mogiły pracowników przymusowych

Nagrobek i mogiły pracowników przymusowych. 27 płyt nagrobnych. Lokalizacja: Gewann X (Ehrengrabefeld).

Frankfurt Gallus

Były obóz koncentracyjny KZ-Katzbach w zakładach Adlera. Tablica upamiętniająca na budynku byłego obozu, ul. Kleyerstraße 25+27.

Ok. 90% z 1616 więźniów obozu to Polacy, wywiezieni z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają starania o otworzenie Izby Pamięci w budynku byłego obozu. O tym, jak i o badaniach naukowych dot. KZ- Katzbach, przeprowadzonych przez Instytut Fritz Bauer pisaliśmy w naszym poście z 6.3.2020.

Cmentarz Główny, mogiły ofiar obozu KZ Katzbach

Pomnik i mogiła ofiar frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach. Lokalizacja: Gewann E-157.

Więcej informacji na ten temat na stronie Cmentarza Głównego.

Polskie ślady II wojny światowej we Frankfurcie_mogiła ofiar frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach

To miejsce pochówku 528 ofiar obozu. Po 23 latach starań działaczom niemieckiej lokalnej inicjatywy LAAG pozwolono uzupełnić inskrypcję na nagrobku zbiorowej mogiły o tekst: „Zginęli z winy władz miasta i Dresdner Bank”.

Daj Znak dokonało tłumaczenia uzupełnienia inskrypcji na nagrobku na j. polski. 13.03 tego roku na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie uroczyście osadzono nagrobek z uzupełnioną inskrypcją. Obecny z Barbarą Lange (z inicjatywy Daj Znak) na uroczystości był wydawca periodyku „Twoje Miasto” Michał Kochański.

Podczas przemowy 13.03 Ulla Diekman z zarządu LAAG odczytała opinię naukowca z instytutu Fritz-Bauer p. dr Rudorff. O inicjatywie LAAG pisaliśmy w naszym poście z 6.3.2020.

Obchody upamiętnienia 75. rocznicy Marszu Śmierci

Z powodu restrykcji związanych z epidemią koronawirusa nie było możliwe publiczne przeprowadzenie planowanych przez LAAG na 24.03 obchodów upamiętnienia 75. rocznicy Marszu Śmierci, na który wysłanych zostało ok. 340 więźniów KZ- Katzbach – demonstracja odbyła się online. (Szczegóły demonstracji online).

Ulla Diekmann cytowała Polaków, którzy przeżyli: Andrzeja Braneckiego i Władysława Jarockiego, dwóch z ok. 40 ocalałych i podkreśliła, jak ważne jest utworzenie Miejsca Pamięci w miejscu działania obozu. O zakładach Adlera Ulla Diekmann powiedziała: „Niszczenie przez pracę było tu szczególnie śmiertelnie praktykowane”.

Więcej o Marszu Śmierci 75 lat temu przeczytasz w artykule 24. März 1945 Todesmarsch der KZ-Häftlinge aus den Frankfurter Adlerwerken.

Marsz Śmierci_Mapka autorstwa LAAG-u
Mapka autorstwa LAAG-u, użyczono nam jej do publikacji tego posta. Dziękujemy bardzo!

Filmy nakręcone przez frankfurckich gimnazjalistów

Tematyką KZ-Katzbach zajęła się frankfurcka młodzież. Zachęcamy Cię do obejrzenia trzech filmów nakręcone przez frankfurckich gimnazjalistów, obrazujących biografie ocalałych (m.in. Jana Kozłowskiego, Zygmunta Świstaka).

Więcej na temat tej akcji dowiesz się w artykule Ein KZ in Frankfurt am Main.

Das Leben in einem Konzentrationslager war schwierig, nicht der Tod

Die Zeit mildert vieles

Ich bin wider die Logik geflüchtet

Polskie ślady II wojny światowej we Frankfurcie

DAJ ZNAK wspiera starania o utworzenie stałej Izby Pamięci w miejscu działania frankfurckiego obozu KZ-Katzbach i informuje o ich zaawansowaniu. Mamy też nadzieję, że tworząc polską reprezentację w Radzie Obcokrajowców i Radzie Miasta uda się nam stworzyć dodatkowy nacisk na władze i wywrzeć pozytywny wpływ na powstanie Miejsca Pamięci.

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

3 thoughts on “Polskie ślady II wojny światowej we Frankfurcie”
  1. […] 2 czerwca br. grupa wolontariuszy z Daj Znak Frankfurt przeprowadziła czyszczenie płyt nagrobnych Polaków – ofiar II Wojny Światowej – znajdujących się na cmentarzu głównym we Frankfurcie nad Menem, w Gewann X (dokładna lokalizacja). Znajduje się tam pomnik oraz 27 płyt nagrobnych. O tym polskim miejscu pamięci pisaliśmy już wcześniej w naszym poście na temat polskich śladów II wojny światowej we Frankfurcie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *