Zakończenie II Wojny Światowej i polskie ofiary nazistowskiego reżimu można upamiętnić we Frankfurcie, gdzie dla wielu naszych Rodaków śmierć zakończyła okres nadziei na wolną Polskę.
Inicjatywa Daj Znak odwiedziła dzisiaj wybrane miejsca pamięci.
Cmentarz Główny we Frankfurcie, mogiły pracowników przymusowych
Nagrobek i mogiły pracowników przymusowych. 27 płyt nagrobnych. Lokalizacja: Gewann X (Ehrengrabefeld).
Frankfurt Gallus
Były obóz koncentracyjny KZ-Katzbach w zakładach Adlera. Tablica upamiętniająca na budynku byłego obozu, ul. Kleyerstraße 25+27.
Ok. 90% z 1616 więźniów obozu to Polacy, wywiezieni z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają starania o otworzenie Izby Pamięci w budynku byłego obozu. O tym, jak i o badaniach naukowych dot. KZ- Katzbach, przeprowadzonych przez Instytut Fritz Bauer pisaliśmy w naszym poście z 6.3.2020.
Tablica upamiętniająca na bydynku byłego obozu, ul. Kleyerstraße 25+27. Barbara Lange składa kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu KZ Katzbach.
Cmentarz Główny, mogiły ofiar obozu KZ Katzbach
Pomnik i mogiła ofiar frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach. Lokalizacja: Gewann E-157.
Więcej informacji na ten temat na stronie Cmentarza Głównego.
To miejsce pochówku 528 ofiar obozu. Po 23 latach starań działaczom niemieckiej lokalnej inicjatywy LAAG pozwolono uzupełnić inskrypcję na nagrobku zbiorowej mogiły o tekst: „Zginęli z winy władz miasta i Dresdner Bank”.
Inskrypcja na nagrobku zbiorowej mogiły uzupełniona o tekst: „Zginęli z winy władz miasta i Dresdner Bank”. Daj Znak dokonało tłumaczenia uzupełnienia inskrypcji na nagrobku na język polski.
Daj Znak dokonało tłumaczenia uzupełnienia inskrypcji na nagrobku na j. polski. 13.03 tego roku na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie uroczyście osadzono nagrobek z uzupełnioną inskrypcją. Obecny z Barbarą Lange (z inicjatywy Daj Znak) na uroczystości był wydawca periodyku „Twoje Miasto” Michał Kochański.
Cmentarz Główny, 13.3.2020
Podczas przemowy 13.03 Ulla Diekman z zarządu LAAG odczytała opinię naukowca z instytutu Fritz-Bauer p. dr Rudorff. O inicjatywie LAAG pisaliśmy w naszym poście z 6.3.2020.
Obchody upamiętnienia 75. rocznicy Marszu Śmierci
Z powodu restrykcji związanych z epidemią koronawirusa nie było możliwe publiczne przeprowadzenie planowanych przez LAAG na 24.03 obchodów upamiętnienia 75. rocznicy Marszu Śmierci, na który wysłanych zostało ok. 340 więźniów KZ- Katzbach – demonstracja odbyła się online. (Szczegóły demonstracji online).
Ulla Diekmann cytowała Polaków, którzy przeżyli: Andrzeja Braneckiego i Władysława Jarockiego, dwóch z ok. 40 ocalałych i podkreśliła, jak ważne jest utworzenie Miejsca Pamięci w miejscu działania obozu. O zakładach Adlera Ulla Diekmann powiedziała: „Niszczenie przez pracę było tu szczególnie śmiertelnie praktykowane”.
Więcej o Marszu Śmierci 75 lat temu przeczytasz w artykule 24. März 1945 Todesmarsch der KZ-Häftlinge aus den Frankfurter Adlerwerken.
Filmy nakręcone przez frankfurckich gimnazjalistów
Tematyką KZ-Katzbach zajęła się frankfurcka młodzież. Zachęcamy Cię do obejrzenia trzech filmów nakręcone przez frankfurckich gimnazjalistów, obrazujących biografie ocalałych (m.in. Jana Kozłowskiego, Zygmunta Świstaka).
Więcej na temat tej akcji dowiesz się w artykule Ein KZ in Frankfurt am Main.
[…] 2 czerwca br. grupa wolontariuszy z Daj Znak Frankfurt przeprowadziła czyszczenie płyt nagrobnych Polaków – ofiar II Wojny Światowej – znajdujących się na cmentarzu głównym we Frankfurcie nad Menem, w Gewann X (dokładna lokalizacja). Znajduje się tam pomnik oraz 27 płyt nagrobnych. O tym polskim miejscu pamięci pisaliśmy już wcześniej w naszym poście na temat polskich śladów II wojny światowej we Frankfurcie. […]
[…] Tymczasem ok. 90% czyli ponad 500 osób ofiar KZ-Katzbach to Polacy, wywiezieni do pracy przymusowej we Frankfurcie nad Menem po upadku Powstania Warszawskiego. Pisaliśmy o tym miejscu oraz o miejscu pochówku Polaków na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie w naszym poście w maju dotyczącym polskich śladów II wojny światowej we Frankfurcie. […]
[…] 2020 r. mieliśmy możliwość oddać cześć ku pamięci polskich ofiar II Wojny Światowej pochowanych na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie. W tym miejscu spoczywają Polacy i Polki, którzy zostali wywiezieni do Niemiec na […]