Uczczenie pamięci polskich ofiar II wojny światowej we Frankfurcie

1 września 2020 r. mieliśmy możliwość oddać cześć ku pamięci polskich ofiar II Wojny Światowej pochowanych na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie. W tym miejscu spoczywają Polacy i Polki, którzy zostali wywiezieni do Niemiec na roboty przymusowe. Jest wśród nich ok. 500 zamęczonych przez pracę lub Marsz Śmierci Polaków z tutejszego obozu koncentracyjnego KZ-Katzbach.

Pamięć nie zaginie

Na zaproszenie Barbary Lange w tym dniu obecna była Ulla Diekmann ze stowarzyszenia 'LAGG’ (Leben und Arbeiten in Gallus und Griesheim e.V.), które przez ostatnie 30 lat, mimo oporu władz miasta, prowadziło starania o utrzymanie w pamięci historii obozu. Na obchody przybył również Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak, który przypomniał starania o utworzenie Izby Pamięci w miejscu obozu, czyli w zakładach Adlera (Frankfurt Gallus). Wyraził również nadzieję, że niedługo będziemy mogli oddać cześć pamięci polskich ofiar II Wojny Światowej w samym budynku obozu KZ „Katzbach”.

Uroczyste upamiętnienie

Uroczyste upamiętnienie daty 01.09.1939, jako symbolu sześciu lat systemowego wyniszczania polskiego narodu i kraju, odbyło się w Sali Cesarskiej frankfurckiego Ratusza (Römer). Miasto Frankfurt wraz z ewangelickim stowarzyszeniem 'Zeichen der Hoffnung’ (Znaki Nadziei e.V.) organizują te spotkania corocznie, zapraszając jako mówców na przemian polskie i niemieckie osobistości.

Na uroczystości obecni byli: Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak z Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, radna Miasta Frankfurt Sylvia Weber, docent dr Jochen Böhler z Uniwersytetu Jena, dr Ursula Schoen z zarządu „Zeichen der Hoffnung”, Jumas Medoff – przewodniczący frankfurckiej Rady Obcokrajowców oraz Andrzej Kałuża (Deutsches Polen-Institut).

Jak oddać cześć pamięci polskich ofiar II wojny światowej we Frankfurcie?

Mieszkając we Frankfurcie i okolicach masz możliwość upamiętnienia polskich ofiar II Wojny Światowej. Nasza inicjatywa Daj Znak organizuje m.in.: wyjścia na frankfurcki Cmentarz Główny oraz czyszczenie płyt nagrobnych. Jesteśmy w kontakcie z lokalnymi właściwymi urzędami, instytucjami i inicjatywami, informujemy o miejscach pamięci, planowanych uroczystościach i wydarzeniach. Napisz do nas, jeśli chcesz wziąć udział w takich wydarzeniach, masz wrażenie, że tych informacji jest za mało lub chcesz otrzymać zapowiedzi niezależnie od Facebooka.

Miejsca Pamięci

Inicjatywa Daj Znak wspiera starania o utworzenie Miejsca Pamięci, jest to jeden z postulatów Barbary Lange, kandydatki do Rady Obcokrajowców i Rady Miasta w wyborach 2021. Zobacz również wcześniejsze posty i artykuły na ten temat.

Wybrane zdjęcia: Dariusz Laszczak

DAJ ZNAK_Avatar

By Barbara Lange

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *