Samozatrudnienie z dofinansowaniem w Niemczech

Jeżeli jesteś osobą bezrobotną w Niemczech, to jedną z dróg powrotu do aktywności zawodowej jest otworzenie własnej działalności gospodarczej (niem. Existenzgründung). Jeżeli spełnisz kilka dodatkowych warunków, to niemiecki Urząd Pracy (Agentur für Arbeit) może przyznać Ci dofinansowanie na założenie własnej firmy (niem. Gründungszuschuss). Dobra wiadomość jest taka, że możesz uzyskać bezpłatne wsparcie w całym procesie ubiegania się o dofinansowanie do samozatrudnienia od Urzędu Pracy (Arbeitsamt). Jednak Urząd Pracy nie przyznaje Gründungszuschuss każdemu.

Kto może ubiegać się o rządowe dofinansowanie w celu otworzenia własnej działalności gospodarczej (niem. Gründungszuschuss)?

Trzeba spełniać łącznie następujące warunki:

  • Początek działalności gospodarczej przypada min. 1 dzień po pierwszym dniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I, ALG I). Uwaga. Początek załatwiania formalności związanych z Gründungszuschuss nie musi zawierać się w tym przedziale, możesz zacząć cały proces jeszcze przed pobieraniem ALG I.
  • Na początku wykonywania własnej działalności gospodarczej ma się uprawnienie do jeszcze co najmniej 150 dni zasiłku dla bezrobotnych (ALG I). 
  • Wykonywana działalność gospodarcza ma stać się głównym zajęciem zawodowym, nie może być małym dodatkiem do innej działalności zarobkowej.
  • Posiada się zaświadczenie od kompetentnej jednostki (niem. fachkundige Stelle), że biznesplan i okoliczności osobiste nie stoją na przeszkodzie powodzeniu przedsięwzięcia. Kompetentne jednostki to np. izba przemysłowo-handlowa IHK (Industrie- und Handelskammer), izba rzemieślnicza (HWK, Handwerkskammer), bank lub wyspecjalizowani doradcy zawodowi.

Nie ma różnicy, czy działalność gospodarcza będzie prowadzona na zasadach przedsiębiorstwa (niem. Gewerbebetrieb) czy wolnego zawodu (niem. freier Beruf).

Na czym polega dofinansowanie rządowe do samozatrudnienia?

Na początek dostajesz przez 6 miesięcy dofinansowanie w wysokości przysługującego Ci zasiłku dla bezrobotnych – niezależnie od tego, czy Twoja działalność przynosi już dochody czy jeszcze nie. Dodatkowo dostajesz 300€ miesięcznie na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które musisz jednak opłacić sam. W przeciwieństwie do tradycyjnego zasiłku dla bezrobotnych, Urząd Pracy nie odprowadza za Ciebie więcej żadnych składek.

Jeżeli po 6 miesiącach dalej prowadzisz działalność gospodarczą i dalej jest to Twoje główne źródło dochodu, to możesz dostać przedłużenie dofinansowania do składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 300€ na kolejne 9 miesięcy.

Jakie są niezbędne kroki, aby otrzymać dofinansowanie?

Całą procedurą możesz zająć się sam, ale lepiej jest skorzystać z pomocy certyfikowanego i doświadczonego doradcy zawodowego, który specjalizuje się w pomocy przed założeniem działalności zawodowej. Dodatkowym argumentem jest możliwość skorzystania z takiego doradcy na koszt Arbeitsamt! Listę takich doradców znajdziesz przez link na stronie urzędu pracy.

  1. Skontaktuj się z wybranym doradcą zanim pójdziesz do Urzędu Pracy. Zapytaj, jak może Ci pomóc i co będzie potrzebował od Urzędu Pracy, żeby jego pomoc była dla Ciebie bezpłatna. Jako minimum, będziesz potrzebował pomocy w stworzeniu biznesplanu, ale dobry doradca umożliwi Ci także spotkanie np. z doradcą podatkowym lub prawnikiem, którzy pomogą Ci rozwiązać wszystkie ważne indywidualne kwestie. Niezależnie od tego, co stanie się dalej, pierwsze spotkanie (informacyjno-zapoznawcze) z takim doradcą będzie dla Ciebie bezpłatne. Dopiero potem poproś swojego doradcę zawodowego z Urzędu Pracy o wystawienie bonu na doradztwo przed założeniem działalności gospodarczej. Druk nazywa się Aktivierungs- und Vermittlungsgutschein (AVGS). Zakres AVGS (ilość godzin wsparcia i ramy czasowe) powinien odpowiadać temu, co uzgodniłeś z wybranym doradcą od zakładania działalności gospodarczej. Jeżeli nie dostaniesz AVGS, to skontaktuj się z nami, bo są jeszcze inne formy wsparcia w procesie pisania biznesplanu, bezpłatne lub częściowo płatne, z których możesz skorzystać.
  2. Zgłaszasz chęć skorzystania z dofinansowania do własnej działalności gospodarczej swojemu doradcy zawodowemu w Urzędzie Pracy. Nie musisz czekać do kolejnego wyznaczonego przez Urząd Pracy terminu, z inicjatywą wychodzisz Ty i to Ty prosisz doradcę zawodowego o wyznaczenie spotkania lub terminu rozmowy telefonicznej w tej sprawie. Efektem takiej rozmowy będzie otrzymanie druku Antrag auf Gewährung eines Gründungszuschusses zur Aufnahme einer selbständigen Tätigkeit nach § 93 SGB III. Uwaga. Ten krok można połączyć z wnioskiem o AVGS, o którym mowa w kroku powyżej, ale nieuzyskanie AVGS nie oznacza, że nie możesz starać się o Gründungszuschuss.
  3. Na otrzymanym formularzu Antrag auf Gewährung eines Gründungszuschusses zdobywasz zaświadczenie od kompetentnej jednostki (niem. fachkundige Stelle), że biznesplan i okoliczności osobiste nie stoją na przeszkodzie powodzeniu przedsięwzięcia. Jeżeli skorzystałeś z pomocy doradcy zawodowego przy pisaniu biznesplanu, to on również może Ci podpisać takie zaświadczenie.
  4. Zakładasz działalność gospodarczą po upływie min. 1 dnia pobierania zasiłku dla bezrobotnych (ALG I), ale przed upływem 150 dni przed końcem prawa do zasiłku. Pamiętaj o zawarciu ubezpieczenia od bezrobocia pozwalającego Ci na powrót do pobierania zasiłku w przypadku odmowy przyznania Gründungszuschuss lub niepowodzenia działalności gospodarczej.
  5. Składasz wypełniony biznesplan wraz w życiorysem, zaświadczeniem kompetentnej jednostki (fachkundige Stellungnahme), oraz druki potwierdzające założenie działalności w Urzędzie Pracy.
  6. Czekasz na decyzję Urzędu Pracy ok 1-2 tygodnie i gotowe. 

Jeżeli decyzja jest negatywna, możesz wrócić do pobierania zasiłku dla bezrobotnych ALG I (jeżeli zawarłeś ubezpieczenie, o którym mowa powyżej).

Podsumowanie: dofinansowanie do samozatrudnienia

Rządowe dofinansowane do samozatrudnienia jest nieocenionym wsparciem na początkowym etapie prowadzenia własnej działalności. Aby je dostać, musisz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych na co najmniej 150 dni. Jego uzyskanie nie jest gwarantowane już od kilku lat, w chwili obecnej tylko 10-15% takich wniosków zostaje pozytywnie rozpatrzonych. Tym niemniej warto próbować i wcześniej dobrze się przygotować. Skorzystanie z doradców od zakładania działalności gospodarczej podobno zwiększa Twoje szanse nawet do 98%!

W Polnische Dialoginitiative Daj Znak zrzeszamy także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, w tym takie, które właśnie starają się lub już dostały dofinansowanie do samozatrudnienia Gründungszuschuss.

Nie prowadzimy działalności doradczej, ale chętnie poznamy się Tobą w celu wymiany doświadczeń – tworzymy bazę wiedzy w formie opisów studium przypadku (case studies) i wymieniamy się tą wiedzą w grupie. Zgłoś się do nas na kontakt@dajznak.blog, jeśli chcesz poznać inne osoby prowadzące działalność gospodarczą i skorzystać z ciekawych informacji.

Dowiedz się więcej

https://www.arbeitsagentur.de/existenzgruendung-gruendungszuschuss

DAJ ZNAK_Avatar

By Dariusz Kalinowski

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

One thought on “Jak wrócić do aktywności zawodowej w Niemczech? Dofinansowanie do samozatrudnienia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *