Ponowny lockdown w Hesji od środy 16.12.2020

Informacje w tym poście pochodzą wyłącznie z konferencji prasowej rządu Hesji z dn. 13.12.2020 r. godz. 12:15, a nie z konkretnych rozporządzeń. Same rozporządzenia mają ukazać się w poniedziałek, tj. 14.12.2020. Nowe zasady, dotyczące kolejnych ograniczeń dot. ponownego lockdown w Hesji, w okresie od 16.12.2020 do 10.01.2021, obejmują następujące strefy:

Ograniczenia w kontaktach

Prywatne spotkania będą w dalszym ciągu ograniczone do własnego gospodarstwa domowego i jednego gospodarstwa domowego. Z tych dwóch gospodarstw domowych może spotkać się maksymalnie pięciu dorosłych i dowolna liczba dzieci poniżej 14 roku życia.

Zamknięcie sklepów detalicznych

Sklepy detaliczne będą musiały zastać zamknięte od środy. Wyjątek stanowią sklepy spożywcze, drogerie, cotygodniowe targi, usługi odbioru i dostawy, apteki, stacje benzynowe, banki i urzędy pocztowe.

Zamknięte zostają również salony fryzjerskie i markety budowlane, nadal zamknięte pozostaną restauracje. Hotele będą otwarte, ale wyłącznie w celach służbowych, a nie turystycznych.

Zawieszenie zajęć w szkołach

W poniedziałek i wtorek szkoły będą działać normalnie, jednak od środy do piątku zostanie zniesiony obowiązek bezpośredniego uczestnictwa w zajęciach – mimo to szkoły pozostają otwarte. Rodzice, którzy nie mogą opiekować się swoimi dziećmi w domu, mogą nadal posyłać je do szkoły (regulacja ta dotyczy w równym stopniu wszystkich typów szkół i klas).

To samo dotyczy ośrodków opieki dziennej. Dzieci w przedszkolach powinny być objęte opieką w placówkach tylko wtedy, gdy na przykład rodzice muszą iść do pracy i nie mogą zatrzymać dzieci w domu.

Boże Narodzenie w małym rodzinnym gronie

Pilne zalecenie: Od 24 do 26 grudnia możliwy będzie kontakt z większą ilością osób – oprócz własnego gospodarstwa domowego mogą się spotkać jeszcze cztery inne osoby z naszej najbliższej rodziny, takie jak rodzeństwo lub rodzice. Dzieci poniżej 14 roku życia nie są tu liczone.

Zakaz gromadzenia się oraz fajerwerków w Sylwestra

W Sylwestra obowiązuje ograniczenie do pięciu osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Uroczystości i zgromadzenia publiczne są zabronione. Ponadto sprzedaż fajerwerków jest generalnie zakazana przed sylwestrem.

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Picie napojów alkoholowych w miejscach publicznych jest od środy zabronione – pod groźbą kary.

Nabożeństwa kościelne

Na początku tygodnia władze landowe skonsultują się z przedstawicielami kościołów, w jaki sposób można kontynuować nabożeństwa kościelne. Rząd będzie próbował znaleźć rozwiązanie, aby nabożeństwa w Wigilię Bożego Narodzenia mogły się odbyć

Obowiązkowe testy w domach spokojnej starości i domach opieki

W domach spokojnej starości i domach opieki szczególnie narażonych na koronawirusa należy przeprowadzić bardziej intensywne badania na jego obecność. Szczegóły zostaną ustalone przez rząd landowy w poniedziałek. W regionach z 7-dniową częstotliwością występowania ponad 200 przypadków, obowiązkowe stanie się również potwierdzenie aktualnego negatywnego wyniku testu koronawirusowego. Tymczasowo mogą istnieć zakazy wizyt w poszczególnych domach.

Rząd federalny zwiększa pomoc dla przedsiębiorstw

W szczególności maksymalna kwota pomocy pomostowej, która będzie obowiązywać od stycznia, ma zostać zwiększona z 200 000 euro do 500 000 euro. Stałe koszty operacyjne zostaną zwrócone. Przedsiębiorstwa, których dotyczy zamknięcie, otrzymają płatności zaliczkowe podobne do pomocy z listopada i grudnia. Planowana jest dalsza pomoc dla sektora detalicznego.

Sztab kryzysowy heskiego rządu ma spotkać się w poniedziałek 14.12, aby wdrożyć te decyzje i ustalić pozostałe szczegóły. Będziemy Cię informować, jeśli dojdzie do zmian lub jeśli pojawią się dalsze istotne informacje. Następne spotkanie w sprawie kolejnych zmian odbędzie się 5.01.2021 i zostaną na nim podjęte decyzje na okres od 11.01.2021 r..

Kilka uzupełnień dotyczących podróży z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski

W oparciu o informacje umieszczone na stronie Konsulatu Generalny RP w Kolonii:

  • obecnie nie ma regularnych kontroli na granicy polsko-niemieckiej;
  • w Polsce nie obowiązuje kwarantanna po przyjeździe z Niemiec;
  • w Hesji obowiązuje kwarantanna dla osób powracających z krajów ryzyka – niemiecka policja zapowiedziała wzmożone kontrole w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym.
  • O wyjątkach od obowiązku kwarantanny pisaliśmy w poście 9.12.2020.

Edit z dn. 14.12.2020: Najnowsze informacje w oświadczeniu prasowym rządu Hesji.

DAJ ZNAK_Avatar

By Dominika Rotthaler

Daj Znak Frankfurt to wolontariusze, którzy tworzą we Frankfurcie nad Menem dwie polskie listy o nazwie "DAJ ZNAK Polnische Dialoginitiative für Frankfurt" na wybory 14 marca 2021 r.:
📌 kandydatów do Rady Obcokrajowców (Ausländerbeirat, KAV)
📌 kandydatów do Rady Miasta (Stadtverordnetenversammlung).
Jeśli możesz głosować we Frankfurcie, możesz pomóc stworzyć polską reprezentację:
📝 Popierając nasze listy;
📩 Zgłaszając się na głosowanie korespondencyjne.

💬 SZCZEGÓŁY, PYTANIA: kontakt@dajznak.blog

„Daj Znak. Te wybory to nasza sprawa”🇵🇱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *