Wczoraj we Frankfurcie Fritz Bauer Institut przedstawił wyniki pracy badawczej na temat frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach/Adlerwerke (dzielnica Gallus). Na spotkanie zaprosiła Kierowniczka Działu Kultury Miasta Frankfurt, dr Ina Hartwig, obecny był również Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak, który podkreślił konieczność utworzenia godnego Miejsca Pamięci upamiętniającego ofiary obozu.
Niemieckie inicjatywy pamięci
Jesteśmy pełni respektu i podziwu dla działaczy niemieckich inicjatyw (LAGG e. V. oraz Förderverein für die Errichtung einer Gedenk- und Bildungsstätte KZ- Katzbach), którzy od kilkudziesięciu lat działają na rzecz upamiętnienia ofiar frankfurckiego KZ. Jako inicjatywa Daj Znak Frankfurt mocno wierzymy, że po latach starań umożliwione zostanie utworzenie Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu (Adlerwerke).
Wobec Kierowniczki Działu Kultury dr Iny Hartwig wyraziliśmy nadzieję, że Miasto Frankfurt dołoży wszelkich starań do tego, aby godnie upamiętnić ponad 500 polskich ofiar obozu – jednego z nielicznych, który nie doczekał się jeszcze Miejsca Pamięci.
[…] Ok. 90% z 1616 więźniów obozu to Polacy, wywiezieni z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają starania o otworzenie Izby Pamięci w budynku byłego obozu. O tym, jak i o badaniach naukowych dot. KZ- Katzbach, przeprowadzonych przez Instytut Fritz Bauer pisaliśmy w nasz…. […]
[…] publicznych dyskusjach na ten temat – przeczytaj więcej o naszych działaniach w poście nt. wyników pracy badawczej na temat frankfurckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach/Adlerwerke. Postulujemy nie tylko utworzenie Izby Pamięci – chcemy też, aby temat frankfurckiego obozu […]